Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. februára 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Energetická konferencia v Izraeli priniesla nové iniciatívy

Medzinárodná konferencia Eilat- Eilot o obnoviteľných zdrojoch energie vytvorila priestor nielen pre diskusie, ale podnietila aj dôležité iniciatívy. Podľa správ Reuters Izrael začal rokovania s Egyptom o možnosti vytvoriť spoločný solárny projekt v egyptskej Sinajskej púšti. Informácie priniesol egyptský minister priemyslu a obchodu, Binyamin Ben-Eliezer.

Pokiaľ ide o lokalitu a vybudovanie slnečnej elektrárne, Egypt a jeho Sinajská púšť je ideálnym miestom pre takýto projekt. Sinajská púšť má takmer nepretržite bezoblačné počasie, plochú topografiu a ročné pokrytie slnečným žiarením 2300 kWh na meter štvorcový. Púšť je preto optimálna pre inštaláciu komerčných solárnych technológií.

Izrael by do projektu prispel predovšetkým svojimi technologickými vedomosťami a neskôr sa podieľal na prevádzkovaní zariadenia. Ben-Eliezer počas konferencie vyjadril aj svoju túžbu premeniť púšť Negev a údolie Arava na  „Silicon Valley“  vo využívaní obnoviteľnej energie.

Druhou významnou iniciatívou na konferencii sú plány o vytvorení izraelsko-jordánskej bionaftovej elektrárne do konca roku 2010. Plán predniesol Salah Azzam, riaditeľ biopalivovej divízie v Národnom energetickom výskumnom centre v Jordánsku. Na riadení elektrárne by sa mali podieľať predstavitelia z obidvoch krajín a vybudovať by sa mala pozdĺž hraníc.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.