Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Skupina gge.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.gge.sk
5. júna 2024 Ostatné od Energia.skSITA

Energetická firma GGE mení majiteľa, na slovenský trh prichádza česká skupina Creditas

Spoločnosť GGE, ktorá patrí medzi popredných výrobcov a distribútorov elektriny a tepla na Slovensku, má nového majiteľa. Česká energetická spoločnosť UCED, ktorá patrí do portfólia českej skupiny Creditas, definitívne získala 100-percentný podiel v GGE.

Predávajúcim bola spoločnosť Infracapital, investičná časť britskej spoločnosti M&G Plc. Akvizíciu už skôr schválili slovenský Protimonopolný úrad SR a český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Cenu transakcie strany nezverejnili.

Akvizícia je veľkou investičnou príležitosťou a má pre nás výrazný synergický efekt. S paroplynovými zdrojmi a distribúciou energie máme z Česka bohaté skúsenosti a chceme ich ďalej rozvíjať v regióne strednej Európy. Tešíme sa na spoločné zdieľanie skúseností a know-how so skupinou GGE,“ uviedol investičný riaditeľ UCED Richard Holešinský.

Súčasť akvizície

Súčasťou akvizície nie je poľská dcérska spoločnosť Duon. GGE patrí medzi popredné slovenské energetické skupiny. Jej sieť pokrýva 213 megawattov v oblasti tepla a viac než 70 megawattov v oblasti elektriny.

Investuje do rôznych oblastí energetického priemyslu, od výroby elektriny a tepla cez distribúciu až po dodávky. GGE má viac než 90 kilometrov tepelných rozvodov a venuje sa budovaniu a prepojovaniu lokálnych distribučných sietí.

Jej paroplynová tepláreň v Považskej Bystrici je jedným z najväčších zdrojov založených na kombinovanej výrobe elektriny a tepla na Slovensku. „Vo vzájomnej spolupráci s energetickou skupinou UCED vidíme veľký potenciál. Veríme, že povedie k ďalšiemu posilneniu našej pozície na Slovensku,“ dodal generálny riaditeľ GGE Jan Vymazal.

Distribučné sústavy

Skupina Creditas pôsobí v energetike od roku 2013. Jej energetická divízia UCED je jedným z najväčších distribútorov elektriny v Českej republike. Distribučné sústavy zásobujú energiou viac než 7-tisíc stálych odberateľov, patria k nim priemyselné podniky, logistické centrá, administratívne budovy, ale tiež rezidenčné štvrte.

Vďaka akvizíciám veľkých energetických zdrojov sa popri distribúcii zameriava aj na výrobu elektriny či tepla a ekologické zdroje.

V roku 2023 dosiahla EBITDA skupiny viac než 2,2 miliardy CZK. UCED má ambíciu stať sa lídrom decentralizovanej energetiky v Českej republike. Do roku 2030 plánuje vybudovať energetický blok s výkonom 1 000 megawattov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.