Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovensko 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: (c) Michal Hudec
23. augusta 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Energetická bilancia Slovenska za rok 2009

Energetická bilancia Slovenska

Inštalovaný výkon Slovenska dosiahol v roku 2009 spoločne 7.101 MW vo výrobe elektrickej energie. Najväčšie energetické zdroje boli podľa údajov Ministerstva hospodárstva a výstavby tepelné, vodné a jadrové elektrárne.

V uplynulom roku klesala ako výroba, tak i spotreba elektrickej energie na Slovensku. Výroba klesla až o 11 %, čím sa dostala na úroveň roku 1998. Na druhej strane spotreba klesla o 4 %, v absolútnych číslach teda na hodnotu z roku 1995.

Celkovo sa na Slovensku vyrobilo v minulom roku 26.074 GWh elektriny. „Celková spotreba Slovenska v roku 2009 bola 27.386 GWh,“ informuje MHV SR.

Z toho najviac (54 %) sa vyrobilo v jadrových elektrárňach. Po nich nasledovali tepelné (28 %) a vodné (takmer 18 %) energetické zdroje. Podiel ostatných druhov obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny bol minimálny.

Rozdiel medzi väčším poklesom výroby a menším poklesom spotreby vyrovnal mierny nárast dovozu energií; medziročne o 3,5 %. Z toho sa najviac zvýšil dovoz zemného plynu; o 28 %.

V roku 2009 dosiahla závislosť SR na dovoze zemného plynu hodnotu 107,2 %, dopĺňa Eurostat. Celková úroveň energetickej závislosti Slovenska sa medziročne zvýšila z pôvodných 64,3 % na 70 %. Najväčším dodávateľom energetických surovín (ropa, zemný plyn, uhlie) zostáva Rusko.

Energetická bilancia EÚ

Európska únia za minulý rok zaznamenala pokles energetickej produkcie. V porovnaní s rokom 2008 klesla výroba o 5 %. Najvýraznejšie zníženie Eurostat zaznamenal v oblasti produkcie zemného plynu (- 10,1 %) a uhlia (- 9,2 %).

V roku 2009 zároveň klesla i hrubá domáca spotreba energií o 5,5 %, na úroveň 1.665 mil. ton ekvivalentu ropy. EÚ zaznamenala i zníženie závislosti na dovoze energií a energetických surovín zo zahraničia. V porovnaní rokov 2008 – 2009 klesol dovoz energetických surovín o 5,7 %. Poklesy spôsobila najmä hospodárska kríza a z nej plynúci nižší dopyt na strane spotrebiteľov, ako i výpadky v dodávkach zemného plynu.

Na úrovni EÚ vzrástol podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe elektrickej energie z 8,3 % na 18,4 %. Pokiaľ ide o výrobu elektriny, OZE tak dosiahli takmer rovnaký podiel ako zemný plyn.

Najväčší podiel na produkcii elektriny v EÚ si udržala jadrová energia (28 %).

Pozitívnym ukazovateľom v štatistikách Eurostat-u je aj kontinuálny pokles energetickej náročnosti v EÚ. Energetická náročnosť je spotreba energie pripadajúca na jednu jednotku produkcie, ktorá sa meria spravidla ako HDP.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.