Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fotovoltaicke panely solarna energia fotovoltika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
30. decembra 2022 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

Energetici zaznamenali v tomto roku extrémny záujem o fotovoltiku

V tomto roku energetici zaznamenali extrémny nárast záujmu o fotovoltiku. Jeden z najväčších dodávateľov energií, spoločnosť ZSE Energia, evidoval zo strany odberateľov desaťnásobný nárast o inštaláciu fotovoltických zariadení v porovnaní s rokom 2020. ZSE Energia v tomto roku inštalovala viac ako 2 150 fotovoltických a solárnych zariadení pre rodinné domy na celom Slovensku.

Západoslovenských energetikov extrémne veľký záujem o inštaláciu malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) neprekvapil. „Je to pochopiteľné, pretože vzhľadom na geopolitickú situáciu a rekordné zdražovanie komodít, ide určite o výhodnú investíciu,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová.

Energetici nestíhajú

Energetici aj napriek posilneniu kapacít nestíhajú na počkanie vyhovieť všetkým záujemcom o malé OZE. „Keďže si uvedomujeme dlhú čakaciu dobu, snažíme sa to zákazníkom čiastočne vynahradiť. Ak zákazník čaká na montáž viac ako päť mesiacov od podpisu zmluvy, dávame mu 200 kilowatthodín úplne zadarmo každý nasledujúci mesiac do doby montáže, v podstate ako by tú elektrinu už vyrobil,“ dodala Dobošová.

Návratnosť fotovoltických zariadení sa dnes hýbe v rozmedzí od 6 do 12 rokov. Závisí to opäť najmä od toho, ako domácnosť dokáže elektrinu z fotovoltiky využiť a samozrejme ako je fotovoltika dimenzovaná na potreby danej domácnosti.

V neposlednom rade je podstatná cena elektriny, voči ktorej návratnosť rátame,“ doplnila Dobošová. Reálna úspora závisí od toho, koľko z vyrobenej elektriny dokáže zákazník okamžite spotrebovať na vlastnú spotrebu a koľko si uloží vo virtuálnej batérii, ktorá návratnosť investície môže skrátiť. „Čím je podiel vlastnej spotreby vyšší, tým je vyššia úspora,“ povedala Dobošová.

Najrýchlejšia návratnosť

Najrýchlejšiu návratnosť investície do fotovoltiky dosahujú domácnosti, ktoré využívajú spotrebiče s vysokou spotrebou najmä počas dňa medzi 10 až 16 hodinou, ako je napríklad filtrácia bazénov, klimatizácia, vykurovanie, ohrev vody.

Prípadne ak vedia posunúť štart iných spotrebičov práve na tento interval dňa (práčka, sušička, umývačka riadu, nabíjačka elektromobilu a pod.), čím sa zvyšuje šanca, že sa elektrina z fotovoltiky okamžite spotrebuje v dome. Vtedy je úspora najvyššia,“ dodala Dobošová.

Spravidla platí, že rýchlu návratnosť investície do malého OZE dosahujú domácnosti, ktoré majú plne elektrifikovaný dom a teda majú aj vyššiu ročnú spotrebu, potom je pre nich vhodnejší vyšší inštalovaný výkon fotovoltiky. „Zároveň platí, že čím je vyšší inštalovaný výkon, tým je cena na jednotku výkonu menšia, čo má taktiež pozitívny vplyv na návratnosť,“ konštatovala Dobošová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.