Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektrina, pracovník
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
10. novembra 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energetici Stredoslovenskej distribučnej ukončili rekonštrukciu vedenia v Strečnianskej úžine, trvala dva roky

Medzi Varínom v Žilinskom okrese a Sučanmi v okrese Martin sa ukončila komplexná rekonštrukcia dvojitého vzdušného vedenia veľmi vysokého napätia. Stojí za ňou Stredoslovenská distribučná.

Rekonštrukcia trvala takmer dva roky a zahŕňala práce na úseku dlhom 20 kilometrov. Vymenili sa stožiare, opravili sa nové stožiare a natiahli nové vodiče v celkovej dĺžke 150 kilometrov.

Hoci mala rekonštrukcia trvať kratšie, predĺžila sa o viac ako pol roka. Dôvodmi boli oneskorené dodávky materiálu pre pandémiu koronavírusu a majitelia pozemkov, na ktorých stoja 3 zo 75 oceľových stožiarov.

„Zákon nám garantuje prístup k našim vedeniam, pričom vstup na súkromný pozemok musíme majiteľovi vopred ohlásiť. Napriek tomu sme sa u niekoľkých vlastníkov stretli s nevôľou a zabraňovaním vstupu na potrebné parcely. Vznikali tak obrovské problémy s dodržaním harmonogramu a museli sme ich riešiť súdnou cestou. Paradoxne, najväčší konflikt sme mali s vlastníkom, ktorého dom stojí v ochrannom pásme vedenia s napätím 110-tisíc voltov,“ vysvetlil riaditeľ právnickej sekcie spoločnosti Marián Cesnek.

Elektromontéri čelili aj náročnému terénu v Strečnianskej úžine a niekoľkým križovaniam rieky Váh, železnice a cesty. V neprístupných miestach vypomáhali špeciálne pásové vozidlá či vrtuľník.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.