Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
2. marca 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Energetici pokračujú v pripájaní logistického centra pri Bernolákove, použili metódu pluhovania

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) pokračuje v investícií pripájania nového logistického parku do siete v lokalite Bernolákovo – Triblavina. Firma po prvýkrát využila na pokládku vysokonapäťového kábla metódu pluhovania. Ide o bezvýkopovú metódu pokládky káblových a potrubných systémov, ktorou je možné výrazne zrýchliť priebeh stavby, znížiť finančné náklady a obmedziť jej dopady na okolité prostredie.

Doposiaľ využívaná metóda ryhovania sa vzhľadom na dodatočné práce potrebné na spätnú povrchovú úpravu, ako aj na narušenie krajinného okolia, ukazuje ako menej efektívna. „Sme radi, že sme si mohli vyskúšať inovatívny spôsob pokládky vysokonapäťového 22 kilovoltového kábla a získať tak cenné informácie priamo v praxi. Na základe dát a skúseností našich technických pracovníkov z terénu sa budeme vedieť rozhodnúť do budúcnosti, či technológiu pluhovania budeme využívať aj na ďalších úsekoch,“ uviedol prevádzkový riaditeľ ZSD Miroslav Otočka.

Technológia pluhovania umožňuje ukladať kábel až do hĺbky 3 až 4 metrov a podľa ideálnych podmienok dokáže súprava uložiť až tri kilometrov vedenia za deň. Západoslovenská distribučná zrealizovala pilotnú pokládku kábla touto technológiou na 4,5 kilometrov úseku v lokalite Bernolákovo – Triblavina. Pilotný úsek zrealizovala Západoslovenská distribučná, aj s prípravnými prácami, za päť dní.

Pluhovanie je moderná bezvýkopová metóda pokládky káblových systémov, ktorou je možné výrazne zrýchliť priebeh stavby, znížiť finančné náklady a obmedziť jej dopady na okolité prostredie. Ďalšou výhodou sú finančné úspory. Podľa doterajších skúseností už vo fáze prípravy možno ušetriť až 30 % nákladov oproti klasickej pokládke výkopovou metódou. V celkovom výsledku tak dokážeme výrazne skrátiť pripojenie nových odberateľov do distribučnej siete, prípadne doplniť ďalšie možnosti prepojenia už existujúcich odberateľov,“ priblížil technický riaditeľ ZSD Miloš Nagy.

Pluhovanie je v zahraniční bežne zavedená metóda inštalácie káblových sietí. V Európe s ňou majú skúsenosti najmä v Nemecku, Rakúsku, Škandinávii a v pobaltských krajinách. V Škandinávii je takto každoročne inštalovaných viac ako 300 kilometrov vysokonapäťových vedení. Na Slovensku sa pluhovanie používa napríklad pri ukladaní plynovodov a dátových sietí.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.