Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vysoké letné teploty zvyšujú i nároky európskych krajín na spotrebu elektriny Globálne otepľovanie klimatizácia
Foto: ilustračné, GettyImages
8. júna 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Energetici evidujú aj tento rok zvýšený záujem o kúpu a inštaláciu klimatizačných jednotiek

Energetici evidujú aj tento rok zvýšený záujem o kúpu a inštaláciu klimatizačných jednotiek. Ako uviedol pre agentúru SITA produktový manažér Východoslovenskej energetiky Stanislav Švidroň, ak chce mať domácnosť počas leta nainštalovanú klímu, teraz je najvhodnejší čas, kedy sa rozhodnúť pre klimatizáciu. „V lete je vyťaženosť technikov vysoká, čo môže predĺžiť čas medzi objednávkou a realizáciou montáže,“ upozorňuje Švidroň.

V súčasnosti energetici sľubujú nainštalovanie klimatizácie do piatich dní od objednávky a úhrady platby. „V čase najväčších horúčav, keď stúpa dopyt po klimatizáciách, sa doba dodania môže predĺžiť na 14 až 21 dní,“ upozornil Švidroň. Cena klimatizácie sa odvíja od mnohých faktorov. Závisí od toho, koľko miestností chce domácnosť chladiť, aká je veľkosť miestností, ale aj od komfortných prvkov klimatizácie, ako je napríklad ovládanie pomocou aplikácie, špeciálne filtre, dizajn a podobne. Kvalitná klimatizácia s odbornou montážou stojí od 1 200 eur.

Po nainštalovaní klimatizácie musí domácnosť počítať aj so zvýšenými nákladmi na energie, aj keď tie sú prijateľné. Náklady na prevádzku klímy samozrejme závisia od veľkosti a intenzity používania klímy. Priemerná spotreba klimatizácie je počas letnej sezóny podľa východoslovenských energetikov približne 25 eur.

Klimatizácie môžu domácnosti využívať aj mimo letnej sezóny. Klimatizáciou si môžu hlavne domácnosti žijúce v bytoch s centrálnym vykurovaním dokurovať priestor v období, keď ešte nie je spustené centrálne vykurovanie. „Podobne to platí aj pre rodinné domy v období mimo vykurovacieho obdobia,“ konštatoval Švidroň.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.