Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Francesco Starace (Enel) - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Generálny riaditeľ skupiny Enel Francesco Starace. Foto: energia.sk
24. augusta 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Enel rokuje o predaji Slovenských elektrární s EPH

Šéf Enelu Francesco Starace počas návštevy bratislavského sídla SE. Foto: energia.sk

Záväznú ponuku na kúpu akcií Enelu podalo okrem EPH aj konzorcium MVM Group a Slovnaftu. Tí sú však už mimo hry. Enel si totiž spomedzi záväzných ponúk vybral český holding, za ktorým stojí Daniel Křetinský.

Do hry však nedávno vstúpila aj čínska štátna spoločnosť CNNC, ktorá si v posledných týždňoch sondovala terén priamo na Slovensku. Minister hospodárstva Vazil Hudák minulý týždeň uviedol, že Číňania potvrdili seriózny záujem o akcie Enelu a svoju záväznú ponuku by mohli podať už čoskoro. Ich aktivity však viac-menej prebiehali mimo stanovený harmonogram predaja.

Kedy vieme, koľko komu sa uvidí

Taliani avizovali, že predaj 66 % akcií v Slovenských elektrárňach (SE) neprebehne naraz, ale v dvoch etapách. Prvá časť väčšinového podielu sa má predať ešte do konca tohto roka. Zostávajúca časť z majoritného podielu sa predá až po dostavbe 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Podľa našich informácií zatiaľ nie je jasné, koľko akcií presne sa bude v jednotlivých etapách predávať.

Vzhľadom na postup EPH do finálnej fázy rokovaní s Enelom to aktuálne vyzerá na budúce „česko-slovenské“ elektrárne, hoci úspešný koniec týchto rokovaní nie je úplne istý. Napokon, ak by sa EPH s Enelom predsa len nedohodli, stále nie je vylúčené, že Rím zaujme prípadná ponuka z Číny.

EPH v skratke

Aktivity EPH na Slovensku sú pomerne rozsiahle. Holding pôsobí prostredníctvom akcií v SPP Infrastructure v celom plynárenskom reťazci od prepravy (eustream), cez distribúciu (SPP-distribúcia), skladovanie (Nafta, Pozagas) až po dodávku plynu. Taktiež je akcionárom v Stredoslovenskej energetike a vlastní dve fotovoltické elektrárne pri Strážskom.

Skupina českého podnikateľa Daniela Křetínského podniká tiež v energetike v Nemecku, Taliansku, ale aj v Maďarsku a vo Veľkej Británii. Do skupiny dnes patrí viac než 40 podnikov. V domácom Česku patrí EPH k lídrom v tepelnej energetike aj výrobe elektriny.

Do boja o akcie Enelu pravdepodobne zasiahne aj štát. Momentálne prebieha výber vládneho poradcu, ktorý by mal posúdiť možnosť navýšenia majetkovej účasti štátu v SE. Po úvodnom neúspechu by sa mal nový výberový proces udiať cez tzv. Slovenský energetický holding, kde by mal kľúčovú úlohu zohrávať štátny SPP. Podľa Hudáka sa tak má stať ešte do konca augusta, aby bola na jeseň vláda pripravená rokovať s Enelom a novým akcionárom.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.