Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Francesco Starace ENEL - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Francesco Starace (Enel). Foto:energia.sk
22. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Enel vraj dospel k všeobecnej dohode s EPH o predaji podielu v SE

Podľa zdroja Reuters sa očakávalo, že exkluzívne rokovania sa dokončia do 16. októbra. Hoci už bola uzavretá dohoda, strany sa rozhodli vziať si ďalší mesiac na vypracovanie detailov.

Rokovania stále prebiehajú, tvrdí EPH

Skupina EPH tieto informácie nepotvrdila.“Nemôžeme potvrdiť správy niektorých médií, že sa dosiahla dohoda medzi EPH a Enelom o predaji podielu, ktorý talianska spoločnosť drží vo firme Slovenské elektrárne. Rokovania stále pokračujú. Keď dôjde k podpisu dohody, budeme verejnosť a médiá informovať,“ vysvetlil šéf komunikácie EPH Daniel Častvaj.

Enel plánuje predať podiel v SE v dvoch fázach. Generálny riaditeľ firmy Francsco Starace už pred časom uviedol, že prvá fáza by mala zahŕňať predaj zhruba 30 % akcií a dokončená by mala byť ešte v tomto roku. Zvyšný podiel chce Enel predať až po dostavbe 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Podľa aktuálneho harmonogramu, na ktorom sa koncom novembra dohodli akcionári SE, teda Enel a ministerstvo hospodárstva, sa má 3. blok dokončiť v novembri 2016 a 4. blok o rok neskôr.

Štát ešte nepovedal posledné slovo

Stále však nie je vylúčené, že do súboja o akcie sa zapojí aj štát. Vláda poverila Slovenský plynárenský priemysel, aby posúdil výhodnosť takéhoto kroku pre SR. Plynári z SPP pripravujú analýzu v spolupráci s poradenskou spoločnosťou KPMG. 

V minulosti sa o podiel v najväčšom výrobcovi elektriny na Slovensku  zaujímal aj čínsky štátny gigant CNNC alebo rafinéria Slovnaft v konzorciu s maďarskou energetickou skupinou MVM.

Predaj podielu v SE je súčasťou plánu Enelu na predaj majetku za zhruba 5 miliárd eur.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.