Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. marca 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Enel testuje drony pre využitie v nepriaznivom počasí

Počasie, ktoré nedávno zasiahlo región Emilia Romagna v podobe výdatných snehových zrážok, viedlo k zazmluvneniu využitia dronov pre prácu v severnej oblasti Talianska, patriacej do pôsobnosti útvaru Riadenia a údržby spoločnosti Enel Distribuzione. V rámci projektu budú testovať drony, ktoré nasadia pri kontrole elektrických vedení počas extrémne nepriaznivého počasia.

Sneh, ktorý napadol 6. februára a spôsobil prelomenie podporných konštrukcií vodičov a elektrických vedení v mnohých oblastiach regiónu, poskytol prevádzke príležitosť testovať drony, keďže nebolo jednoduché identifikovať miesta porúch. Tieto oblasti sú bežne kontrolované helikoptérou, s čím je spojený celý rad problémov, napr. čas potrebný na cestu k  vrtuľníku, let vrtuľníka z heliportu do postihnutej oblasti a pod.

Použitie dronov v tomto prostredí umožnilo otestovanie ich schopnosti ako alternatívy voči helikoptéram pri fotografovaní a filmovaní ťažko dostupného zariadenia. Drony sú ľahko transportovateľné, neznečisťujú atmosféru, nepotrebujú miesto na vzlietnutie a pristátie, pri ich použití nie sú ľudia vystavovaní riziku a ani nevyžadujú špecializovaný personál. Navyše, majú nižšie prevádzkové náklady.

Pri testovaní mohli operátori identifikovať strom, ktorý spadol na vedenie v údolí. Zásahovému tímu na zemi tak pomohli rýchlejšie začať s opravou.

Predbežné testy priniesli uspokojivé výsledky a ponúkli ďalšie možnosti využitia dronov ešte efektívnejším spôsobom, pretože oproti klasickým helikoptéram umožňujú letieť bližšie k elektrickému vedeniu alebo objektívom kamery priblížiť cieľ pre získanie čo najdetailnejších informácií z miesta zásahu.

Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.