Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
9. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Enel ponúkne potenciálnym kupcom EGP vysoké dividendy

Enel, najzadlženejšia európska energetická firma, plánuje získať z predaja menšinového podielu v Enel Green Power (EGP) minimálne 3 mld. eur, ktoré chce použiť na zníženie dlhu. Divízia EGP, ktorú Enel založil v decembri 2008, prevádzkuje viac než 600 firiem v 16 krajinách, pričom produkuje elektrinu z vody, vetra, slnka, biomasy a geotermálnych zdrojov.

Talianska firma chce akcie EGP umiestniť na burzu koncom októbra. Aj keď je to vysokorastový biznis Enelu, expanzia EGP stále zaostáva za konkurenciou ako španielska Iberdrola Renovables (IBR), portugalská EDP Renewables či francúzska EDF Energies Nouvelles.

Enel sa zatiaľ k výške dividend, ktoré môže očakávať budúci investor, nevyjadril. No podľa jedného zo zdrojov sú na hornej hranici rozmedzia, ktoré ponúkajú spomínaní konkurenti. Toto rozmedzie dosahuje od 20 do 30 %.

„Ponuka je pre potenciálnych investorov a, samozrejme, pre Enel veľmi atraktívna,“ povedal jeden z analytikov. IBR napríklad využíva na dividendy 27 % z čistého zisku a EDF Energies približne 30 %. EDP Renewables plánuje vyplatiť prvé dividendy na budúci rok z výsledkov za rok 2010, pričom uvažuje o 20-% minime, informovala agentúra Reuters.

Predpokladá sa, že Enel predá maximálne tretinu divízie EGP.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.