Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. novembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Enel finalizuje dohodu s EPH o predaji 33 % akcií SE

Rokovanie medzi Enelom a Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH) pokračujú. Ako v stredu v Londýne oznámil generálny riaditeľ talianskej skupiny Francesco Starace, dohoda o predaji polovice zo 66 % Slovenských elektrární (SE) by sa mohla uzavrieť do konca roka. Záverečnú bodku za transakciou predpokladá v nasledujúcich dvoch až troch mesiacoch.

Ako priblížil finančný riaditeľ Enelu Alberto De Paoli, finančné prostriedky z predaja časti podielu SE očakávajú Taliani na účtoch v 1. polroku 2016.

Enel plánuje predať podiel 66 % akcií v SE v dvoch fázach. V rámci prvej fázy plánujú Taliani predať spomínaných 33 % akcií. Podľa Financial Times je hodnota transakcie 350 mil. eur, čo ale Starace podľa TASR nepotvrdil.

Zostávajúcu časť majoritného podielu predá Enel až po dostavbe tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce. Premiér Robert Fico pripúšťa, že do súboja môže vstúpiť aj štát, ktorý teraz kontroluje 34 % akcií SE.  Cieľom vlády  je podľa neho opcia na 17 % akcií SE , tzn. právo nakúpiť ich v danej chvíli.

Ak by sa Vláda SR snažila o podpis memoranda s Enelom o možnom predaji 17 % akcií do rúk štátu, Starace takýto postup považuje za logický a v súlade so závermi osobného rozhovoru s Ficom, ktorý absolvoval v Bratislave.

Hospodárske výsledky

Na Capitol Markets Day v Londýne bolo tiež predstavené hospodárenie Enelu, do ktorého skupiny patria SE, ako aj aktualizácia strategického plánu.

SE dosiahli za tri kvartály tohto roka prevádzkový zisk (EBIDTA) v hodnote 789 miliónov eur, čo je medziročný nárast o viac než dvojnásobok.

Prevádzkový zisk skupiny Enel, ktorá vlastní balík 66 % akcií v SE, predstavuje 12,2 mld. eur. V medziročnom porovnaní ide o nárast o 5 %.

Navzdory neľahkej situácii, ktorej dnes čelia firmy pôsobiace v energetike, súčasný biznis model Enelu podľa šéfa skupiny poskytuje vysokú flexibilitu. „Plán, ktorý sme prijali v marci, spolu s organizačnými vylepšeniami za posledných 18 mesiacov nás priviedli na správnu cestu. Dobré plnenie v tomto duchu nám umožnilo zrýchliť tempo efektívnosti a zvýšiť rast. Enel je lídrom v energetickom prechode,“ dodal generálny riaditeľ Francesco Starace a vyzdvihol schopnosť skupiny prispôsobiť sa meniacemu odvetviu.

Podľa najnovších plánoch chce Enel do roku 2019 investovať 36,3 mld. eur. Predajom aktív vrátane SE plánuje získať 6 mld. eur, približne tretinu týchto prostriedkov využije na akvizície energetických sietí a obnoviteľných zdrojov energie.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.