Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. septembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Nadácia Enel Cuore: 50 000 eur na dom kultúry na hornej Nitre

V rámci rozvoja spoločenského života, kultúry a uchovávania ľudových tradícií sa v roku 1995 začalo v obci s výstavbou nového kultúrneho domu. V projekte sa počítalo aj s kinosálou, na ktorej dokončenie však chýbali finančné prostriedky.

Nadácia Enel Cuore prispela na rekonštrukciu 50 tisíc eur a obec Kanianka sa zaviazala finančnou spoluúčasťou vo výške ďalších 116 tisíc eur. Projekt prestavby navrhol Ing. Ivan Leitman. Stavebne sa na rekonštrukcii podieľala Košovská stavebná spoločnosť s.r.o., celú elektroinštaláciu a osvetlenie realizovala spoločnosť MLM s.r.o..

Pod pódiom bola predĺžená plocha pre účinkujúcich a celé javisko. Z každej dvojice stupňov na sedenie boli vytvorené rozšírené terasy pre publikum. Celá elektroinštalácia bola vymenená, aby spĺňala najnovšie technické normy. Z dôvodu zmeny účelu sály bolo potrebné spôsob vykurovania preprojektovať. Pod kaskádami na sedenie pre divákov je pretlaková komora, z ktorej je tlačený teplý vzduch do spoločenskej miestnosti. V sále je nová dlažba, drevený obklad, osvetlenie s podhľadmi či bezpečnostné dvere. Celok je architektonicky a farebne veľmi vkusne zladený. Premietacia kabína bola prebudovaná na bufet. Na záver sa upravili vonkajšie vstupy, časti schodiska a postavil bezbariérový vstup pre imobilné osoby.

Sála je prístupná pre verejnosť od 21. septembra, kedy obyvateľov obce čaká oficiálne otvorenie spojené s kultúrnym programom. „Sme radi, že sme vďaka nadácii Enel Cuore mohli dobudovať sálu nielen pre našich občanov, ale aj celý región hornej Nitry. V najbližších rokoch plánujeme ešte ďalšie investície,“  uviedol starosta obce Ivor Husár.

Enel Cuore Onlus je nezisková organizácia založená v roku 2003 spoločnosťou Enel. Zameriava sa na iniciatívy spoločenskej solidarity v Taliansku i v zahraničí. Enel Cuore  poskytuje cielenú a hmatateľnú hmotnú podporu v spolupráci s ďalšími združeniami, mimovládnymi organizáciami, inštitúciami a dobrovoľníckymi organizáciami v nasledujúcich oblastiach: sociálna a sociálno-zdravotná pomoc; ochrana občianskych práv vo vzťahu k znevýhodneným osobám, najmä deťom a starším osobám; vzdelávanie, budovanie škôl a vzdelávacích i tréningových zariadení v rozvojových krajinách. Osobitná pozornosť je venovaná osobám so zdravotným postihnutím, ktoré sú podporované projektmi Enel Cuore, uprednostňujúcimi sociálne začlenenie  prostredníctvom amatérskeho športu. Doteraz Enel Cuore darovala 52 miliónov eur a rozvinul 606  projektov v Taliansku i v zahraničí.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. K 30. júnu 2014 disponovala spoločnosť Slovenské elektrárne  5 267 MW čistého inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 68,5%, vodné elektrárne 22,1%, tepelné elektrárne 8,9% a 0,4% fotovoltické elektrárne. Ku koncu roka 2013 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 4 591 zamestnancov.

História obce – Rozvoj obce  Kanianky súvisel s dobývaním uhlia pre potreby energetiky. Presťahovali sa do nej obyvatelia obce Koš, ktorá bola vtedy postupne likvidovaná, keďže sa nachádzala v ťažobnom pásme Hornonitrianskych baní. Ako nové územie obyvateľov bola vybratá podhorská lokalita Kanianky a od roku 1987 sa z Koša do Kanianky vysťahovalo približne 3000 ľudí. Tým sa Kanianka stala najväčšou obcou okresu Prievidza, s aktuálnym počtom 4230 obyvateľov.

Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.