Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Enel Cuore: 10 rokov záväzku solidarity

Viac ako 570 projektov v hodnote približne 52 miliónov EUR  prispelo k pomoci pre 400 000 ľudí,  vrátane detí, mládeže, chorých, zdravotne postihnutých a seniorov, ktorí sa nachádzajú v ťažkých životných podmienkach — toto sú plody 10 rokov práce nadácie Enel Cuore Onlus, ktorá patrí skupine Enel. Enel Cuore Onlus dnes v Ríme oslavuje tento významný úspech spolu s predsedom predstavenstva spoločnosti Enel Paolo Andrea Colombo,  generálnym riaditeľom Enelu a prezidentom nadácie Enel Cuore Fulvio Conti, ministerkou zdravotníctva Talianska Beatrice Lorenzin a primátorom mesta Florencia Matteo Renzi.

Na Slovensku nadácia Enel Cuore Onlus získala svoju obľúbenosť vďaka 8 projektom, ktoré podporila od roku 2006. Jej činnosti zahrňujú kompletnú rekonštrukciu krízového centra Brána do života pre obete domáceho násilia, rekonštrukciu sídla Ligy za duševné zdravie a projekt Architektúra pre ľudí, prostredníctvom ktorého bolo rozšírené komunitné centrum pre rómsku komunitu v Roskovciach. Enel Cuore  financovala nákup ultrazvukového diagnostického prístroja pre diagnostické oddelenie Národného onkologického ústavu v Bratislave a propagovala Deň športu bez bariér roku 2011, športové podujatie, na ktorom súťažia zdravotne postihnuté deti spoločne s deťmi bez zdravotného postihnutia. Enel Cuore tiež poskytla finančnú podporu na rekonštrukciu nízkoprahového nočného útulku Sv. Vincenta de Paul v rámci dlhodobého programu Slovenských elektrární, dcérskej spoločnosti Enel na Slovensku. Projekt, ktorého cieľom je pomoc pre ľudí bez domova, získal Európsku cenu za spoločensky zodpovedné podnikanie  – European CSR Award – v júni 2013.

 „Znižovanie nerovnosti,” uviedol predseda predstavenstva Enel Paolo Andrea Colombo, „je výzva, ktorej čelíme pri obnove stability hospodárskej a spoločenskej štruktúry ako celku. Z tejto perspektívy sa podnikateľskému systému dostala skutočne spoločenská úloha: úloha bodu významného stretu podnikateľského sveta a spoločnosti, podnikania a zainteresovaných strán, firiem a občanov. Solidarita musí byť chápaná ako schopnosť podnikateľského systému vnímať potreby znevýhodnených skupín obyvateľstva, schopnosť pochopiť aj tie najslabšie signály, ktoré prichádzajú z rôznych sociálnych kontextov, v ktorých spoločnosti pôsobia. A samozrejme tiež vedieť ako na tieto potreby primerane  odpovedať.”

„10 ročná história pôsobenia nadácie Enel Cuore,” uviedol Fulvio Conti, generálny riaditeľ Enel Group a prezident nadácie Enel Cuore, „dokazuje prísľub skupiny Enel rozvíjať a podporovať komunity, v ktorých Enel pôsobí. Neziskový sektor je už jedným z najaktívnejších sektorov v Taliansku a nadácia Enel Cuore je jedným z jeho najdôležitejších hráčov. Spoločenská zodpovednosť a filantropia sú dva výrazy, ktoré doplňujú vzťah medzi podnikmi a spoločenstvom, a v našej nadácii Enel Cuore sme sa rozhodli, že sa zameriame na myšlienku spolupráce, v centre pozornosti ktorej sú ľudia.”

Pri príležitosti osláv svojej 10 ročnej existencie sa nadácia Enel Cuore rozhodla vyjadrovať a rozširovať „slová solidarity” prostredníctvom viacerých iniciatív na podporu neziskového sektora a verejnej mienky vo všeobecnosti, aby sa prehodnotil spôsob komunikácie sveta filantropie. V rámci týchto snáh bude možné zaviesť nový slovník zostavený na základe každodenného života a hodnôt rôznych jednotlivcov – dobrovoľníkov, podnikateľov alebo občanov. Začiatkom oslavy bude spustenie internetovej kampane nazvanej „Slová, ktoré sú dôležité”: internetovej stránky, ku ktorej môže ktokoľvek prispieť svojou kreativitou alebo pocitmi a navrhnúť jedno alebo viacero slov opisujúcich svet solidarity.  Na stránku prišlo viac ako 2 000 slov, takmer polovica z nich od zamestnancov skupiny Enel.

Z navrhnutých slov bolo vybraných dvanásť na ilustrovanie dvanástimi umelcami. Ich diela sa stali súčasťou dotykovej výstavy „Dobrodružstvo s prstami – Slová solidarity” určenej pre zrakovo postihnuté deti. Sponzorom výstavy je Enel Cuore v partnerstve s Talianskou federáciou škôl pre zrakovo postihnutých“  (Federazione Nazionale delle Istituzioni pro Ciechi). Putovná výstava bola otvorená v Turíne a navštívi postupne 11 miest. Svoju púť ukončí v decembri v Neapole. Otvorenie rímskej zastávky výstavy „Dobrodružstvo s prstami“ v Múzeu súčasného umenia v Ríme (MACRO) bude súčasne oslavou  10. výročia existencie  nadácie Enel Cuore. Výstava potrvá do 13. októbra.

Pre televíznu stanicu Sky Arte HD (kanály 130 a 400 satelitnej služby Sky) bol o výstave pripravený krátky dokumentárny film, ktorý bude premiérovo uvedený dnes o 20:30 hod. v Taliansku. „Dobrodružstvo s prstami“ bude tiež možné vidieť v piatok, 11. októbra o 16:00 hod. v auditóriu Múzea súčasného umenia v Ríme (MACRO) ako súčasť diskusie  pri okrúhlom stole na tému „Diela a obrazy na dotyk”, ktorej sa zúčastní viacero umelcov zapojených do projektu a tiež niekoľko učiteľov  a odborníkov z oblasti vzdelávania a výchovy.

Enel Cuore

Nadácia Enel Cuore Onlus vznikla roku 2003. Založila ju spoločnosť Enel SpA a jej dcérske spoločnosti ako výraz snahy vytvoriť autonómnu, neziskovú organizáciu, ktorej cieľom by bolo optimalizovať filantropické zdroje skupiny Enel, odzrkadliť hodnoty vyjadrené v Etickom kóde, vniesť život do iniciatív sociálnej solidarity na podporu tých, ktorí sa ocitli v ťažkých životných podmienkach.

Nadácia Enel Cuore pôsobí hlavne v Taliansku a v krajinách, kde pôsobí Enel, je prítomná prostredníctvom podpory miestnych neziskových organizácií pri realizovaní konkrétnych projektov na splnenie špeciálnych potrieb ľudí, rodín a komunít, ktoré majú konkrétny  program s merateľnými dlhodobými prínosmi.

Enel Cuore tiež finančne prispieva na sociálne projekty, hlavne projekty zamerané na deti, seniorov a zdravotne postihnutých v určitých konkrétnych oblastiach: sociálny blahobyt, zdravotná starostlivosť, vzdelávanie a šport.

Nadácia Enel Cuore od svojho vzniku podporila 576 projektov v Taliansku a zahraničí a prispela približne 52 miliónmi eur na ich realizáciu.

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.