Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vazil Hudák oznámil memorandum s Enelom - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke minister hospodárstva SR Vazil Hudák počas tlačovej konferencie k podpisu Memoranda o porozumení medzi Slovenskou republikou a spoločnosťou Enel Produzione v Bratislave 21. decembra 2015. Foto:TASR/ Jakub Kotian
21. decembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Enel a ministerstvo uzavreli memorandum o opcii

Vazil Hudák na tlačovej konferencii v Bratislave. Foto: TASR/ Jakub Kotian

Taliansky Enel potvrdil, že jeho dcérska spoločnosť Enel Produzione a Ministerstvo hospodárstva SR podpísali Memorandum o porozumení vzťahujúce sa na akcie vlastnené Enel Produzione v spoločnosti Slovenské elektrárne (SE) vo výške 66 % jej základného kapitálu.

Memorandum podpísali v stredu 16. decembra minister Vazil Hudák a vrchný riaditeľ Enelu pre východnú Európu Roberto Deambrogio.

Štát v súčasnosti vlastní 34 % základného imania spoločnosti Slovenské elektrárne. Premiér Robert Fico v nedeľu pre médiá povedal, že Slovensko má opciu na 17 % akcií SE, ktorú môže uplatniť do šiestich mesiacov od získania všetkých povolení k 3. a 4. bloku elektrárne Mochovce.

„V memorande sa hovorí o dvoch úrovniach možností štátu, ako získať dodatočné akcie. Jednak je to do šiestich mesiacov od ukončenia a možnosti spustenia tretieho a štvrtého bloku Mochoviec cez opciu. Potom je tam zakotvené predkupné právo, ktoré nadväzuje na opciu a umožňuje dokúpenie až do úrovne 100 % akcií SE. A s tým sú uzrozumení ako Enel, tak aj EPH,“ vysvetlil dnes minister hospodárstva Vazil Hudák.

Memorandum

Celé znenie memoranda nájdete na tomto odkaze.

Enel uviedol, že memorandum upravuje záväzok strán rokovať v dobrej viere, o postupe na prípadné zvýšenie podielu MH SR v Slovenských elektrárňach, ktoré môže byť realizované po  dokončení  3. a 4. bloku atómových elektrární Mochovce a po získaní s tým spojených administratívnych povolení.

„V prípade, že Zvýšenie podielu Ministerstva nenastane do 6 mesiacov odo dňa Konečného povolenia pre EMO Bloky 3 a 4, Ministerstvo nadobudne predkupné právo na akcie SE vo vlastníctve Holdco,“ píše sa v memorande. Avšak zároveň platí: „Pre vylúčenie akýchkoľvek pochybností, predkupné právo sa nevzťahuje na prevody akcií medzi Enel a EPH v súvislosti s Transakciou.“

Dokument tiež zaväzuje obe strany implementovať početné dodatky v akcionárskej zmluve medzi Enelom a ministerstvom, s cieľom posilniť pozíciu štátu ako minoritného akcionára SE, avšak nesmie sa to dotknúť pozície Enelu ako akcionára kontrolujúceho spoločnosť. 

Okrem toho text obsahuje viacero zásad týkajúcich sa dokončenia 3. a 4. bloku Mochoviec, zdokonalenia mechanizmu kontroly nad rozpočtom či manažéra dohľadu projektového riadenia nominovaného MH SR.

K zmene dôjde aj v skladbe predstavenstva, ktoré má mať po novom 9 členov. Z toho traja, vrátane podpredsedu predstavenstva, budú nominanti štátu a šiesti budú nominanti Enel/Holdco.

Konkrétne oblasti, v ktorých sa podľa ministra posilňuje pozícia štátu a ktoré sú zakotvené a špecifikované v memorande, sa budú prevádzať do akcionárskej zmluvy do konca februára 2016.

Skupinová spolupráca

Dokument zároveň ustanovuje, že strany najneskôr do 10 pracovných dní po uzatvorení memoranda, vytvoria spoločnú pracovnú skupinu, ktorá, bude zahŕňať aj predstaviteľov spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH).

Memorandum je totiž súčasťou  predaja 66% podielu, na ktorom sa v piatok 18. decembra dohodli Enel Produzione s EP Slovakia B.V., dcérskou  spoločnosťou EPH. Dohoda predpokladá prenos celého podielu spoločnosti Enel v SE do novovzniknutej spoločnosti Holdco a prípadný predaj 100% základného imania Holdco spoločnosti EP Slovakia v dvoch fázach.

Celková predajná cena by mala dosiahnuť 750 miliónov eur, podlieha však ešte mechanizmu úprav.

EPH pristúpi k Memorandu

„Tým, že EPH akceptuje toto Memorandum, počítame s každým možným scenárom, ktorý Memorandum pripúšťa,“ uviedol vedúci marketingu a komunikácie EPH Daniel Častvaj.

Firma sa však momentálne sústreďuje na dokončenie prvej fázy predaja. Jej prioritou je dokončenie akvizície, zefektívnenie fungovania Slovenských elektrární a podpora Enelu pri dokončení nových blokov Mochoviec.

„EPH nebude rozoberať možné scenáre majetkového usporiadania firmy SE, ktoré môžu nastať po spustení nových jadrových blokov. V praxi sa už ale ukázalo, že na Slovensku dokážeme nájsť efektívne schémy riadenia firiem, ktoré sú akceptovateľné ako pre EPH, tak výhodné pre štát,“ dodal Častvaj.

© energia.sk, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.