Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. októbra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Emisné trhy v očakávaní výsledkov summitu EU

Čo bude s Gréckom

Makroekonomický vývoj a dlhová kríza počas posledných dní limitovali rast cien EUA. Obavy z ekonomickej recesie na starom kontinente naďalej rastú. V pondelok zverejnený PMI index eurozóny naznačil ďalší pokles o 2 body a potvrdil rastúci pesimizmus medzi európskymi firmami, ktoré strácajú vieru v ekonomický rast a pripravujú sa na oslabovanie dopytu po ich produktoch, eventuálne aj na možnú recesiu. Obzvlášť znepokojujúce sú výsledky Francúzska, ktoré spolu s Nemeckom majú byť piliermi revidovaného európskeho plánu na vyriešenie zásadných otázok týkajúcich sa dlhovej krízy a situácie v Grécku.

Rokovania ohľadom plánu EÚ sa naťahujú. Medzitým však už Grécko stihlo opäť šokovať, keď jeho ekonomické výsledky nútia európskych lídrov siahnuť hlbšie do vrecka. Zatiaľ nie je presne známe ako bude vyzerať posilnený  mechanizmus eurovalu. Bude ho však potrebné zásadne navýšiť. Je však otázne, či krajiny eurozóny s vysokým verejným dlhom takéto finančné záväzky budú schopné kredibilne naplniť bez toho, aby ohrozili vlastnú pozíciu a zároveň i cenu vlastného dlhu.

Energetické trhy

Vývoj na energetických trhoch sa počas posledných dní niesol v pozitívnom očakávaní, že európski lídri naplnia svoje sľuby a predstavia kredibilný plán na podporu eurozóny. Euro pokračovalo v posilňovaní a v stredu 26.10. dosiahlo voči doláru hodnotu 1.393. Posilnili sa aj energetické komodity v Európe, ktoré sa zotavili z niekoľkotýždňového dna zo stredy minulého týždňa. Ropa Brent vyskočila z $110.3 na $113.06 za barel povzbudená neočakávaným poklesom zásob ropy v USA, pozitívnymi ekonomickými správami z Číny a slabnúcim dolárom, ktorý oslabil nielen voči euru, ale je aj na jednej z najnižších úrovni voči jenu. Ceny britského plynu po výraznom prepade v strede minulého týždňa na 62.4 p/therm mierne vzrástli na 62.97 p/therm. Podobný trend zaznamenali aj kontinentálne ceny plynu. Pre ich ďalší pokles existuje dostatok priestoru vzhľadom na to, že v Európe sa zvyšuje ponuka plynu a prebytok by mohol byť ešte výraznejší vzhľadom na spomaľovanie rastu európskych ekonomík. Zlacnenie uhlia, ktoré sa minulý týždeň priblížilo k $115/t sa síce zastavilo, avšak trhové fundamenty naznačujú ďalší možný pokles. Lacnejšie uhlie ako aj rekordne nízke ceny emisií zvýšili clean dark spread na 19-mesačné maximum €11.67 MW/h. Ceny elektrickej energie sú v Nemecku najnižšie od marca 2011, ovplyvňované miernejším počasím ako aj neistým makroekonomickým vývojom v EÚ.

Emisné trhy

Ceny európskych emisných povoleniek koncom minulého týždňa posilňovali, avšak tento trend si neudržali a z pondelkových €10.48 klesli na €10.28 počas obchodovania v stredu. Napriek rastúcim cenám  energetických komodít pokles cien emisií ovplyvňuje rastúci objem povoleniek CER a ERU. Tie počas minulého týždňa dosiahli historické minimá, keď CER Dec11 sa na derivátových trhoch obchodovali za €6.69, zatiaľ čo ERU Dec11 klesli na €6.64. Počas stredy 26.11. sa priblížili k €7, je však otázne, či si túto úroveň dokážu zachovať aj v najbližších týždňoch. Societe General upozorňuje, že ich ceny môžu klesnúť dokonca na úroveň štátnych emisných povoleniek AAU, teda približne €4. Spread medzi EUA a CER sa rozšíril na €3.4, zatiaľ čo spread medzi ERU a CER sa počas posledného týždňa pohyboval na úrovni €0.1.

Poklesy cien povoleniek CER v poslednom období spôsobujú veľké problémy investorom, ktorí investovali do projektov v rozvojových krajinách. Pokles cien ovplyvňuje hlavne rýchlosť, akou tieto projekty prichádzajú na trh. Potom, čo EÚ zakázala projekty HFC23 a N2O po roku 2013, stále viac investorov sa snaží urýchliť proces vydania a predaja CER, čím zaplávajú trh. Vyše 50 percent nových povoleniek pochádza z týchto projektov a ich množstvo bude s približujúcim sa termínom v roku 2013 rásť. Ďalšou negatívnou správou pre trhy bolo tohto týždňové vyjadrenie Exekutívneho výboru CDM, ktorý vyhlásil, že hľadá možnosti ako urýchliť schvaľovanie CDM projektov. Dĺžka schvaľovania projektov je do veľkej miery ovplyvnená procesom validácie. Je to síce zdĺhavý proces, jeho skrátenie však môže vieš k oslabeniu kvality vydaných povoleniek.

Ďalším problémom s poklesom cien kjótskych ofsetov je snaha Ruska schváliť čo najviac Joint Implementation projektov. Signály, že Rusko by mohlo vhrnúť na trh takmer 300 miliónov track 1 ERU povoleniek do konca 2012 prekvapila mnohých analytikov, podobne ako aj rýchlosť ktorou sa do toho pustilo. Na základe nových pravidiel Rusko začalo vydávať povolenky na kontinuálnej báze. Podobne Ukrajina vydala pred zatvorením svojho registra rekordný objem povoleniek a v prípade, že by register bol otvorený koncom prvého kvartálu 2012, má k dispozícii ešte takmer 9 mesiacov nato, aby mohla prísť na trh s novými povolenkami. Celkovo sa preto odhaduje, že do konca roku 2012 by finálny objem povoleniek v druhom obchodovacom období mohol vzrásť zo súčasných 860 mil. CER a ERU na takmer 1.4 mld. Aj keď konečné číslo môže byť napokon menšie, oslabovaniu cien to pravdepodobne nezabráni.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.