Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. decembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Emisné kvóty klesli na nové historické minimum

V očakávaní výsledkov summitu

Dianie na európskych energetických trhoch sa minulý týždeň nieslo v očakávaní výsledkov summitu európskych lídrov. Rázne riešenie pretrvávajúcej inštitucionálnej neschopnosti eurózony ovplyvňovať fiškálnu politiku v krajinách platiacich eurom však summit nepriniesol. Tentokrát vágne vyhlásenia vystriedali konkrétne návrhy opatrení, ktoré sa členské krajiny EÚ okrem Británie zaviazali načrtnúť v osobitnej zmluve. Summit bol začiatkom dlhodobejšieho procesu koordinácie fiškálnych politík, ktorý posilní európske inštitúcie. V budúcnosti však bude potrebné ešte viac naznačiť ako riešiť situáciu, keď sa jednotlivé krajiny dostanú do situácie, v ktorej ich dlh bude dlhodobo neudržateľný. To, ako tento mechanizmus príjmu trhy bude do značnej miery demonštrovaný začiatkom tohto týždňa pri predaji talianskych a španielskych dlhopisov.

Doposiaľ neefektívne a pomalé riešenie krízy zo strany Bruselu sa však už prejavilo aj na ekonomikách EÚ. Aj v novembri európska priemyselná produkcia poklesla a PMI index už tretí mesiac za sebou je v negatívnom pásme, ktoré naznačuje slabnutie ekonomík. ECB znížila úrokovú sadzu o 0.25 %, čo však na energetických troch vyvolalo dočasný optimizmus.

Energetické komodity sa počas minulého týždňa oslabovali. Koncom týždňa však s posilňujúcim eurom a miernym optimizmom, že stretnutie európskych lídrov by mohlo zabrániť rozpadu eurozóny, komodity vyskočili na týždňové maximá. Cenu ropy Brent ovplyvňuje hlavne situácia okolo jadrového programu Iránu. Snaha Bruselu o embargo na iránsku ropu vytvára na trhoch neistotu, ktorá sa prejavila na vysokej volatilite ceny. Po celotýždňovom poklese, kedy sa ceny Brentu ocitli na úrovni 108 USD za barel za v piatok ropa posilnila na 109 USD. Dôležitou udalosťou bude zasadnutie OPEC 14.12. vo Viedni, kde by mali byť stanovené kvóty na nasledujúce obdobie. Ceny uhlia pokračujú v pomalom poklese, čo na druhej strane posilňuje dark spready v UK a Nemecku. Vzhľadom na mierne počasie v Európe sú ceny NBP plynu a nemeckej elektriny na úrovni spred japonského zemetrasenia. Prispieva tomu aj dostatok elektriny z veterných a vodných elektrárni. Koncom týždňa však obe komodity posilnili, no vzhľadom na prevládajúce miernejšie decembrové počasie bol tento rast ovplyvňovaný najmä všeobecným optimizmom na trhu.

Ceny emisných povoleniek kopírovali hlavne vývoj cien nemeckej elektriny a britského plynu, avšak hlavným indikátorom bola situácia v eurozóne. Ceny hlavných emisných povoleniek EUA sa na derivátových trhoch pohybovali v pásme od €6.77 do €7.95. a ich obchodovanie bolo poznačené výraznou intradennou volatilitou. V stredu, kedy ceny klesli na zatiaľ historicky najnižšiu úroveň,  dec11 EUA napokon vyskočili z €6.77 na €7.65. Objemy zobchodovaných emisií nasvedčovali vyčkávaniu na výsledky summitu EÚ. Na trhu stále prevláda neistota spôsobená ohláseným predajom emisií z NER300. EK previedla 2.12. na účet EIB 200 miliónov dec13 EUA, ktoré EIB musí speňažiť do 10 mesiacov. Denne by sa tak malo na trhu priemerne predať 1 mil. povoleniek. Vzhľadom nato, že EIB bude zverejňovať informácie o cenách a objemoch s mesačným odstupom, na trhu to vytvára pomerne nejasnú situáciu. Rovnako nie je jasná ani stratégia predaja. Pravdepodobne však spočiatku väčšina EUA bude predávaná OTC veľkým finančným inštitúciám.

Kjótske ofsety a výsledky COP 17 v Durbane

Situácia na trhu s CER bola minulý týždeň rovnako dramatická ako v prípade EUA. Ceny CER sa opäť prepadli pod 5 EUR, tlačené hlavne neistotou tykajúcou sa ich budúcnosti, ako aj stále rastúcim objemom emisií. V decembri sa očakáva 25-30 miliónov nových CER, čo by mohlo tohtoročný celkový objem vytlačiť nad 300 miliónov. Rovnako aj ceny ERU poklesli na historické minimá. Spready s CER a EUA sa počas týždňa pohybovali medzi 1.9 až 2.3 EUR. K posilneniu došlo koncom týždňa, keď EUA rástli rýchlejšie, než CER. CDM developeri a trhy rovnako očakávali výsledky COP 17 v Durbane, ktorý však rozhodnutie o CDM a JI projektoch presunul na ďalšie klimatické rokovania.

Napriek tomu, že od COP  17 málokto očakával pozitívne výsledky, nedeľňajšie dohody by sme mohli považovať skôr za pozitívnejšie. To, že krajiny sa dohodli na vytvorenie novej dohody do 2015, ktorá by mala vstúpiť v platnosť najneskôr 2020 s tým, že stanovila vytvoriť legálny mechanizmu kontroly je cesta dopredu. Medzitým však je jasné, že hlavne nástroje a limity budú stanovované na lokálnej úrovni tak ako je to v EÚ alebo chystané ETS v USA, Číne či Austrálii.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.