Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. novembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Emisie sa môžu odraziť v koncových cenách

Európsky rámec, ktorým sa riadi prideľovanie emisií (EU ETS) prechádza výraznými zmenami. V novom systéme platnom od roku 2013 nebudú podniky dostávať emisné povolenky zadarmo, ale budú si ich musieť nakupovať formou e-aukcii. Dá sa preto očakávať, že zmena zvýši podnikové náklady teplární, energetických firiem alebo priemyselných podnikov a tie by sa mohli preniesť do koncových spotrebiteľských cien. Dôsledky sú teda podľa Vladimíra Ivanku z Považských cementární celoplošné.

Emisná daň vo výške 80 % sa už uplatňuje v praxi. „Plošná emisná daň je nielen v rozpore s princípmi právneho štátu, ale aj princípmi EÚ a privodí hospodársku nestabilitu. Predmetná daň v období hospodárskej krízy znehodnocuje snahu firiem znižovať emisie svojimi investičnými aktivitami a patentovaným know–how,“ uviedol Ivanka. Daň podľa neho nezohľadňuje špecifikácie odvetví a zahraničná konkurencia je zvýhodnená.

Niektoré spoločnosti už pristúpili k znižovaniu emisií tým, že čiastočne nahradili využívanie fosílnych palív inými alternatívami. Jedným zo zdrojov je živočíšna biomasa. „Emisie sú z celkovej bilancie odpočítané, nakoľko biomasa má nulovú hodnotu CO2. Dochádza tak k vyššej nadalokácii a zdanené sú naše úspory. Teda, to čo ušetríme, zaplatíme štátu, aj keď ktorákoľvek spoločnosť investovala vlastné peňažné prostriedkydo zníženia emisií,“ vysvetlil vplyv dane na spoločnosti Ivanka. Výnosy z predaja takto usporených emisií nie sú takmer žiadne. „Zákon má tak negatívny a retroaktívny vplyv na spoločnosti a poškodzuje naše domáce podnikateľské prostredie,“ uzavrel.

(c) energia

Príspevok odznel 24. novembra 2011 na konferencii „European Carbon Forum 2011“, ktorú organizuje spoločnosť Virtuse. Portál „energia“ bol mediálnym partnerom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.