Emiráty: 70 % elektriny spotrebuje klimatizácia
V Perzskom zálive sa vyprodukuje veľké množstvo tepla preto, aby sa púšť paradoxne ochladila. Tak by sa dala označil štatistika výroby a spotreby elektrickej energie v Spojených Arabských Emirátoch (nielen) počas letných mesiacov.
Približne 70 percent z celkového objemu „vyrobenej“ elektrickej energie spotrebujú Emiráty pre napájanie klimatizačných jednotiek po celej v krajine, informuje dnes agentúra Reuters. Treba si však uvedomiť, že 80 – 85 percent elektrickej energie získava krajina spaľovaním zemného plynu, zvyšok spaľovaním ropy.
Najvyššiu budovu napája 150 MW
Najväčšiu spotrebu elektrickej energie vykazujú mestá Dubai a Abú Dhabi. Pre ilustráciu, najvyššia budova sveta Burj Khalifa potrebuje pre chladenie a bežnú prevádzku v horúcich letných mesiacoch zdroj s výkonom 150 MW. Pre porovnanie, je to zhruba desatina výkonu najväčších jadrových reaktorov vo svete, píše Reuters.
Spotreba elektriny v lete 2011 by mala byť rekordná. Dôvodom je, že moslimský pôstny mesiac Ramadán pripadne v tomto roku na august. Tradične v horúcich letných mesiacoch odchádzajú obyvatelia arabskej krajiny na dovolenky, v auguste 2011 však pre pôst ostanú vo svojich bytoch a domoch.
Hrozia výpadky
Dubajský úrad pre vodu a elektrickú energiu (DEWA) sľuboval leto 2011 bez výpadkov elektrickej energie. Súčasná situácia však naznačuje, že Dubai môže čeliť niekoľkohodinovým plošným výpadkom v čase najväčšieho tepla. Ešte väčšiemu riziku sú vystavené menej rozvinuté severné emiráty. Dôvodom je, že obyvatelia nechávajú klimatizačné jednotky zapnuté nepretržite počas dňa, pokračuje tlačová agentúra.
Svetové rekordy v spotrebe
Výsledkom je, že Spojené Arabské Emiráty majú v prepočte na obyvateľa trojnásobne vyššiu spotrebu elektriny než napríklad Španielsko, ktoré v lete rovnako využíva klimatizačné jednotky. Vysoká spotreba elektrickej energie radí arabskú krajinu medzi päť najväčších svetových spotrebiteľov elektrickej energie a súčasne sú Emiráty v prepočte na obyvateľa dvojnásobne väčším producentom skleníkových plynov než USA.
Spotreba elektrickej energie sa v Emirátoch každý rok zvyšuje. Experti odhadujú, že napríklad Dubai jej spotrebuje v tomto roku o 5 percent viac, ako v roku 2010. Úrad pre vodu a elektrickú energiu v Abú Dhabi (ADWEC) odhaduje, že celkový dopyt po elektrickej energii v krajine by mal v dekáde 2010 – 2020 narásť o viac ako 12 percent, uzatvára Reuters.
Text: energia
Ilustračná foto: SITA/AP Photo