Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elena V. Burmistrova - Gazprom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elena V. Burmistrova (šéfka Gazprom Export). Foto: Gazprom
26. mája 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Elena V. Burmistrova: Turecký prúd – dôležitý diel v energetickej skladačke

V nadväznosti na narastajúci význam Turecka na energetickej scéne, Turecký prúd urobí z tejto krajiny globálnu križovatku dodávok zemného plynu. Vďaka svojej geografickej polohe, nachádzajúc sa na okraji Európy a Ázie, má potenciál stať sa regionálnym energetickým centrom. Keď bude v roku 2019 zastavený tranzit plynu cez Ukrajinu, Turecko prevezme rozhodujúcu úlohu pre dodávky plynu na európsky trh a tým zvýši energetickú bezpečnosť.

Turecko je už teraz hostiteľom viacerých plynovodov od mnohých dodávateľov ako Irán, Azerbajdžan a Rusko, pomocou ktorých zabezpečuje svoje neustále narastajúce energetické potreby. Navyše, už počas desaťročí upevnilo svoju pozíciu tiež tým, že bolo zapojené do viacerých medzinárodných projektov v oblasti energetiky, od plynovodu Nabucco až po TANAP. Avšak práve plynovod Turecký prúd sa stane dôležitou súčasťou, vďaka ktorej sa krajina stane križovatkou regionálnych energetických trás.

Nový plynovod pôjde cez Čierne more po morskom dne, trasou dlhou 910 kilometrov, a to od kompresorovej stanice Russkaya v južnom Rusku. Nakoniec vyústi na tureckom pobreží, neďaleko mesta Kıyıköy, odkiaľ bude priamo dodávať plyn tureckým zákazníkom v meste Lüleburgaz a európskym zákazníkom v blízkosti mesta İpsala. Trasa bude do veľkej miery kopírovať trasu plánovanú pre Južný prúd, čo eliminuje potrebu nových štúdií uskutočniteľnosti a iných prieskumov, a to zrýchli tempo realizácie samotného projektu.

V kombinácii s potrubím Modrý prúd, ktorý je ďalšou priamou energetickou linkou z Ruska, Turecký prúd významne zlepší energetickú bezpečnosť Turecka a odstráni všetky tranzitné riziká pri poskytovaní dodatočných objemov. To je zásadné najmä v prípade zvýšenia dopytu po energiách nad zvyčajnú úroveň, čo býva časté v prípade tureckých zím.

Tureckí odborníci v minulom roku odhadli len v domácnostiach nárast dennej spotreby zemného plynu o 15 miliónov metrov kubických. Ak denný dopyt prevýši 250 miliónov metrov kubických a chladné počasie pretrvá viac ako týždeň, Turecku hrozia výpadky prúdu. Tieto skutočnosti a rýchlo rastúci dopyt po plyne v Turecku (spoločnosť BOTAS očakáva nárast z 46,3 miliárd metrov kubických v roku 2012 na 81 miliárd metrov kubických v roku 2030) robia nový plynovod nielen žiaducim, ale priam imperatívom pre energetickú bezpečnosť krajiny a fungovanie jej energeticky náročného hospodárstva.

Od začiatku roka 1984 dováža krajina približne 350 miliárd metrov kubických ruského plynu. V priebehu rokov sme našim tureckým partnerom opakovane pomáhali navýšiť ich zásoby, keď bola narušená dodávka plynu z ich alternatívnych zdrojov. Vlani v októbri sa Turecko a spoločnosť Gazprom dohodli na navýšení kapacity potrubia Modrý prúd na 19 miliárd metrov kubických plynu, aby sme mohli splniť ich rýchlo rastúce energetické požiadavky.

Až do dnešného dňa zostáva spoločnosť Gazprom najväčším dodávateľom plynu do Turecka, zatiaľ čo Turecko sa stalo po Nemecku ich druhým najväčším exportným trhom. Turecko svojou vysokou spotrebou plynu ponúka tureckému priemyslu, domácnostiam a dopravným prostriedkom cenovo dostupné, spoľahlivé a udržateľné palivo. Zemný plyn je čistejší než akékoľvek iné fosílne palivo, a keďže stále vyvíjame nové technológie, plyn môže byť použitý aj na rôzne ďalšie účely. Už teraz sa totiž ukazuje ako sľubné motorové palivo. Z nášho pohľadu je Turecko dynamické hospodárstvo a spoločnosť, a teda aj partner, u ktorého môžu tieto inovácie vytvoriť „win-win” situáciu pre zelenú a cenovo dostupnú dopravu.

Tri desaťročia energetickej spolupráce medzi spoločnosťou Gazprom a Tureckom boli poznačené vzájomným prospechom. Pri pohľade do budúcna vníma spoločnosť Gazprom Turecko ako jeden z najsľubnejších trhov pre širšiu i hlbšiu spoluprácu. Plynovod Turecký prúd zmení turecko-ruské energetické väzby od navzájom závislých na symbiotické. Nebudeme už len dve strany v bežnom obchodnom vzťahu, ale staneme sa skutočnými partnermi.

V tomto duchu sme v posledných niekoľkých týždňoch urobili významný pokrok pri dolaďovaní detailov potrubia Turecký prúd a sme presvedčení, že tento záväzok vydláždi cestu k tomu, aby bol projekt úspešný. Záväzok na oboch stranách, rovnako ako aj pozitívne prijatie projektu verejnosťou nám ukazujú, že sme na správnej ceste.

Medzinárodná spolupráca nie je hra s nulovým skóre. Začiatok tejto vzrušujúcej cesty s nami nebráni Turecku, aby skúmalo ďalšie príležitosti, ktoré by mohli posilniť jeho pozíciu energetického centra alebo zlepšiť vnútroštátnu bezpečnosť dodávok prostredníctvom diverzifikácie dodávateľov. Namiesto toho je Turecký prúd jednou z častí skladačky, ktorá je skutočne zásadná, pričom poskytuje aj veľké výhody pre obe strany.

Elena V. Burmistrova je generálna riaditeľka spoločnosti Gazprom Export.

Zdroj: Blue Fuel Newsletter, Máj 2015

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.