Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. septembra 2009 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

ELENA podporí mestské energetické projekty

European Local Energy Assistance (ELENA) je grantový mechanizmus EÚ pre pomoc lokálnym a regionálnym aktérom. Má pomôcť pri investíciách do energetickej efektívnosti, či obnoviteľnej energie. Iniciatíva vychádza z dlhodobej snahy EÚ bojovať proti klimatickým zmenám. Rozpočet na prvý rok predstavuje 15 mil. eur a bude financovaný z programu Intelligent Energy Europe II (IEE).

Komisár pre energetiku EÚ vznik nového finančného mechanizmu privítal: ”ELENA je praktickým inštrumentom, ktorý sa snaží odkryť potenciál investícii v udržateľnej energii v mestách a regiónoch Európy. Pakt starostov má dnes viac ako 100 členov. Som presvedčený, že mestá a regióny budú mať skvelú príležitosť na mobilizáciu síl a finančných zdrojov k splnenie európskych cieľov,” uzavrel Andris Piebalgs.

Komisár pre hospodárske a menové záležitosti EÚ Joaquin Almunia ocenil sociálny prínos mechanizmu: ”ELENA je zárukou, že verejné správy v Európe budú schopné pripraviť veľkorozpočtové investičné programy, ktoré vyústia do vzniku nových pracovných miest a pomôžu v boji s klimatickou zmenou.”

Prezident EIB Philippe Maystadt je rovnako optimistický: „Energetická efektivita je oblasťou s veľkým potenciálom v Európe. Zaznamenávame rastúci počet žiadostí o financie. Tento rok poskytneme celkovo 1 mld. euro pre projekty podobného charakteru. Vďaka mechanizmu ELENA môžeme ponúknuť dodatočnú pomoc mestám a regiónom, zrýchliť mieru investícií a prispieť k dosiahnutiu EÚ cieľov 20-20-20,” dodal Maystadt.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.