Elektroenergetické firmy: Chceme 4-ročné regulačné obdobie
Tretí liberalizačný balík vyvolal na Slovensku potrebu komplexnej novelizácie energetickej legislatívy tak, aby sa posilnila súťaž na trhu s elektrickou energiou a so zemným plynom, aby sa dosiahli ciele v oblasti využívania OZE, aby sa dosiahli klimatické ciele a súčasne aby sa posilnilo postavenie zákazníka. Pod záštitou MHV SR sa preto pripravuje komplexná novelizácia Zákona o energetike a Zákona o podpore OZE a VKVET, vyhlásil včera na konferencii SPX Jaroslav Hrušč zo spoločnosti Východoslovenská distribučná.
Spoločná pozícia 5 firiem
V tejto súvislosti sa spojilo 5 hlavných firiem pôsobiacich v elektroenergetike (SEPS, Slovenské elektrárne, ZSE, SSE a VSE) a v súčinnosti s Ministerstvom hospodárstva a výstavby (Steering committee) a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví ako pozorovateľom predstavilo konsolidované spoločné stanoviská k 3. liberalizačnému balíku.
Konsenzuálny postoj 5 firiem je však iba jeden z dokumentov, ktoré bude MHV SR brať do úvahy pri implementácii 3. liberalizačného balíka, vyhlásil Štefan Badík zo sekcie „Regulácia, stratégia a rozvoj podnikania“ spoločnosti Stredoslovenská energetika.
Nezávislosť regulátora a 4-ročné regulačné obdobie
Je diskutabilné, či v súčasnosti existuje nezávislý regulátor, uviedol Badík. Podľa neho, firmy pôsobiace na Slovensku žiadajú, aby ministerstvo hospodárstva nezasahovalo do cenového konania. Podľa súčasnej legislatívy totiž odsúhlasenie cenového návrhu na pôde ÚRSO je podmienené formálnym súhlasným stanoviskom MHV SR.
Minimálne trvanie regulačného obdobia by sa malo predĺžiť na 4 roky. Pôsobnosť regulátora by mala byť presne vymedzená a regulácia by sa mala vykonávať iba v oblastiach, ktoré presne definuje zákon. Mala by existovať možnosť zaviesť mimoriadnu reguláciu cien, ktorá by bola podmienená aktualizáciou Regulačnej politiky.
Zmena dodávateľa energie do 21 dní
S prijatím 3. liberalizačného balíka by sa mali rozšíriť práva odberateľov, predovšetkým by sa mala skrátiť lehota pre zmenu dodávateľa energie, a to konkrétne na 21 dní.
Najväčšie firmy na Slovensku tiež žiadajú, aby sa upravil pojem „dodávateľ poslednej inštancie“. V súčasnosti ním môžu byť iba tradiční regionálni predajcovia ZSE, SSE a VSE. Bolo by užitočné, ak by takýmto dodávateľom mohli byť i ďalšie firmy, napr. v závislosti od postavenia v menšom regióne.
Ako na inteligentné merače?
Pokiaľ ide o inštaláciu inteligentných meračov, takáto iniciatíva by sa mala implementovať zatiaľ len v prípade špecifickej skupiny zákazníkov. Tých by bolo potrebné určiť na základe štúdie, ktorá by sa vypracovala pod záštitou MHV SR do konca roka 2012, žiadajú firmy. Regulátor ÚRSO by mal následne určiť špecifické tarify pre týchto zákazníkov, ktoré by zohľadňovali náklady, ktoré sa s inštaláciou smart-meteringu spájajú, vysvetlil Badík.
Distribučky by nemuseli vykupovať všetku elektrinu z OZE
Spomedzi ďalších spoločných stanovísk 5 firiem je dôležitá o.i. tiež požiadavka, aby sa od 1. januára 2013 vykupovala elektrická energia z OZE distribučnými spoločnosťami nie povinne v celom objeme, ale na základe trhového princípu. Tým pádom by distribučné spoločnosti nemuseli nakupovať viac takejto elektriny, než koľko reálne potrebujú na vykrytie strát vo vlastnej sústave.
Pokiaľ ide o unbundling, 5 firiem preferuje voľbu modelu ITO alebo Ownership unbundling, uzavrel Badík.
Jesenná konferencia SPX sa koná 16. – 17. decembra 2010 v Žiline. Organizuje ju obchodná platforma SPX (Slovak Power eXchange), portál „energia“ je mediálnym partnerom.