Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
5. septembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Elektriny zo slnka sa vyrobilo menej, cena možno pôjde dole

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stále pri kontrolách zisťuje podvody pri slnečných elektrárňach. Regulačný úrad postúpil na Generálnu prokuratúru doposiaľ celkom 50 podaní, ktoré v objeme inštalovanej fotovoltaickej elektriny predstavujú výkon viac ako 50 megawattov. „Počas kontroly sa v podnikateľských subjektoch zistili porušenia zákona, na základe ktorých v rámci kompetencií úradu nebudú vydané rozhodnutia o cene. Zistili sa aj porušenia zákona, ktoré boli nad rámec kompetencií úradu,“ informoval regulačný úrad. Regulačný úrad k 5. septembru fyzicky skontroloval 404 fotovoltaických elektrární. Proces kontroly ukončil v 286 prípadoch, 118 prípadov je rozpracovaných. „V pláne sú ešte ďalšie elektrárne, ktoré budú kontrolované v nasledujúcom období,“ dodal regulátor.

Produkcia energie zo slnka je o štvrtinu menšia

Výroba elektriny z fotovoltaických elektrární nedosiahla podľa regulačného úradu plánovanú výšku. „Je nižšia približne o 25 %,“ spresnil regulátor. Celkový inštalovaný výkon všetkých fotovoltaických zdrojov mal dosiahnuť 478 megawattov (MW). Nižšia výroba elektriny zo slnečných elektrární by sa mohla podľa regulátora prejaviť v znížení tarify za prevádzkovanie systému asi o 12 %, čo by znamenalo pokles koncovej ceny elektriny približne o 1,5 %. „Okamžité zníženie ceny elektriny o 1,5 % by neprinieslo badateľný efekt v platbách spotrebiteľov za elektrinu. Sme presvedčení, že bude výhodnejšie uplatniť znížený vplyv tarify za prevádzkovanie systému pri tvorbe ceny elektriny od 1. januára 2012,“ konštatoval regulačný úrad, ktorý predpokladá v budúcom roku výraznejší pokles koncovej ceny elektriny pre domácnosti.

Vyšetrovanie pokračuje

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podal na Generálnu prokuratúru podnet v súvislosti so špekuláciami pri pripájaní fotovoltaických elektrární už začiatkom augusta tohto roka. Prokuratúra by mala prešetriť konanie stavebných úradov, ktoré pri zriaďovaní slnečných elektrární vydali a potvrdili právoplatnosť kolaudačných rozhodnutí bez potrebných dokladov. Zároveň by mala zistiť, či neprišlo ku korupčnému správaniu aj ďalších strán, ktoré boli zainteresované vo vydávaní dokladov potrebných na prevádzkovanie fotovoltaických elektrární. Minister hospodárstva Juraj Miškov ešte koncom júla vyhlásil, že sa jeho rezort v súvislosti so špekuláciami pri pripájaní fotovoltaických elektrární rozhodol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Podľa ministerstva totiž existuje podozrenie, že niektoré slnečné elektrárne môžu byť pripojené v rozpore so zákonnými kritériami a napriek tomu inkasovali dotované ceny za elektrinu.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.