Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Výstavba elektrického vedenia
30. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Elektriny sme vlani menej vyrobili i spotrebovali, viac preniesli

Zo zdrojov na Slovensku sa minulý rok vyrobila elektrina v objeme 27 254 GWh, čo bolo o 1336 GWh menej ako v roku 2013. Pokles výroby sa zaznamenal počas celej prvej polovice roka, v druhom polroku nastal rast produkcie. Na uvedenom poklese výroby sa podieľali najmä tepelné elektrárne, a to až o 1018 GWh oproti roku 2013, a tiež vodné elektrárne. Hlavný výrobným zdrojom zostávajú jadrové elektrárne, ktoré zaznamenali medziročný pokles produkcie elektriny o 1,4 %.

Celková hrubá spotreba elektriny na Slovensku bola 28 355 GWh, čo znamená medziročný pokles o 325 GWh.

Prenos

V roku 2014 sa cez prenosovú sústavu prenieslo celkom 29 603,711 GWh elektriny. V medziročnom porovnaní to znamená nárast o 4,69 %. Straty v prenosovej sústave dosiahli úroveň 294,783 GWh, čo bolo medziročné zvýšenie o 6,94 %. Podiel strát na prenesenej elektrine tak dosiahol hodnotu 0,996 %,

Elektrina importovaná zo zahraničia sa na spotrebe elektriny vlani podieľala 3,88 %, najviac sa jej doviezlo v auguste. Zatiaľ čo v roku 2013 sa na naše územie doviezlo 91 GWh elektriny, vlani saldo tvorilo až 1101 GWh. Namerané cezhraničné fyzikálne toky ukazuje nasledujúca mapa.

 

Investície

V roku 2014 spoločnosť uskutočnila investície za viac ako 89 miliónov eur. Takmer 53 % investičných nákladov smerovalo do výstavby a rekonštrukcie transformovní, ďalšie do vedení a tiež informačných a  obchodných systémov. Medzi najvýznamnejšie investície patrili:

  • ukončenie prác na súbore stavieb Transformácia 400/100 kV Voľa, v rámci ktorého boli realizované stavby transformovňa 400/110 kV Voľa a výstavba nového vedenia 2×400 kV medzi križovatkou vedení V409 a V071/072 a elektrickou stanicou Voľa. Ich realizáciou sa zabezpečilo spoľahlivé zásobovanie nových priemyselných odberateľov elektriny v tomto regióne, a to hlavne oceliarne Strážske, ktorá je však od februára tohto roka v konkurze;
  • výstavba diaľkového riadenia a výmena transformátorov T401 a T403 v elektrickej stanici Levice. Realizáciou tejto stavby sa zvýšila bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky v elektrickej stanici a zabezpečila sa aj jej bezobslužná prevádzka diaľkovým riadením z centrálneho dispečingu v Žiline;
  • realizácia súboru stavieb „Vedenie 2×400 kV Gabčíkovo – Veľký Ďur“, ktorým sa priamo spoja dva uzly prenosovej sústavy, do ktorých sú vyvedené významné zdroje elektriny – VE Gabčíkovo a JE Mochovce;
  • výstavba diaľkového riadenia a doplnenie druhého transformátora 400/110 kV s inštalovaným výkonom 350 MVA v elektrickej stanici Stupava, ktorý vylepšil bezpečnosť napájania hlavného mesta SR a jeho okolia.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.