Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze vo vrecku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Mike Schmid (licencia Creative Commons)
21. decembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Elektrina zdražie v priemere o 4,82 %

V novom roku si za elektrinu priplatíme priemerne o 4,82 %. Vyplýva to z rozhodnutia regulačného úradu, ktorý včera (20.12.) určil výšku tarify za prevádzkovanie systému pre spoločnosti ZSE Energia, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika.

Tarifu za prevádzkovanie tvorí niekoľko zložiek. Skladá sa z podpory ťažby domáceho uhlia, výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov (OZE) a podpory vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla.

Výrazne ju pritom ovplyvnila novela zákona o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE). „Treba zdôrazniť, že táto tarifa, na úhrade ktorej sa musia podieľať všetci odberatelia bez výnimky, nezanedbateľne ovplyvňuje výslednú cenu elektriny a možno povedať, že práve v nej bol ukrytý kľúč k určeniu ceny elektriny pre domácnosti na rok 2011,“ vysvetlil v tlačovom stanovisku Miroslav Lupták, hovorca ÚRSO.

Ostatné zložky koncovej ceny elektrickej energie mali počas roka stabilizovanú úroveň. Rovnako priaznivé boli vyhliadky aj na rok 2011. „Tie regulované poplatky, ktoré úrad priamo ovplyvňuje, dokonca poklesli,“ zdôraznil Lupták. Priemerná cena za dodávku elektriny pre rok 2011 oproti roku 2010 napríklad poklesla o 0,13 % a poplatky za distribúciu o 0,44 %.

Výšku tarify ovplyvnili najmä OZE

Náklady na podporu elektriny z obnoviteľných zdrojov stúpnu až o 527 %, uvádza v stanovisku Lupták. Výška priemernej tarify za prevádzkovanie systému na rok 2011 sa oproti roku 2010 zvyšuje o 8,5 eura/MWh.

Najväčší podiel na položke elektriny z obnoviteľných zdrojov má fotovoltika. ÚRSO podľa Luptáka v minulom roku neustále upozorňoval, že živelný nárast počtu a kapacity fotovoltických zdrojov hrozí veľmi negatívnym dopadom na koncovú cenu elektriny. Poslanecká novela zákona o OZE prišla podľa názoru regulačného úradu v poslednej chvíli, aby zabránila mimoriadne nepriaznivému vývoju cien elektriny pre domácnosti. „V prípade, že by boli postavené všetky plánované fotovoltické zdroje, nárast koncovej ceny by bol vyšší o ďalších 12 %,“ upozornil Lupták.

Regulačný úrad si „posvieti“ na fotovoltaiku

ÚRSO bude v roku 2011 sledovať vývoj v oblasti fotovoltických zdrojov a kontrolovať oprávnené náklady na ich prevádzku, uvádza sa v tlačovom stanovisku. Ku koncu prvého polroka 2011 potom situáciu vyhodnotí a v prípade neoprávnenosti nákladov tarifu za prevádzkovanie nákladov zníži, uzatvára Lupták.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.