Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
britske libry
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Mukumbura (licencia Creative Commons)
2. septembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Elektrina zdražie od októbra aj v Británii

Britský dodávateľ elektriny EDF Energy oznámil zvýšenie cien s platnosťou od 1. októbra 2010. Domácnosti budú musieť zaplatiť za účty takmer o 11 libier ročne viac. Vo Veľkej Británii ide vôbec o prvé zvyšovanie cien za elektrickú energiu od leta 2008.

EDF Energy zdôvodňuje svoje opatrenia minuloročným nárastom ceny za distribúciu a prenos elektrickej energie vo Veľkej Británii. Zdražovanie sa priamo dotkne približne 37 % zákazníkov v 11 zo 14 regiónoch, kde spoločnosť pôsobí. Nezasiahne však klientov s pevne stanovenými cenami za dodávku elektriny, dopĺňa agentúra PA.

Kritici hľadajú príčiny v aktivitách štátneho regulátora Ofgem. Ten začal vyšetrovanie v súvislosti s rozdielnymi cenami za elektrinu v jednotlivých regiónoch Británie, informuje Telegraph. Nedávno vydal nariadenie, ktoré umožňuje poskytovateľom účtovať rozdielne ceny len v tom prípade, ak sa tým zohľadňujú cenové náklady.

Dodávatelia elektriny doteraz účtovali vyššie ceny v regiónoch, kde mali pôvodne monopolné postavenie. Nižšie nastavenými cenami v ostatných oblastiach sa snažili zlákať nových zákazníkov a eliminovať tak konkurenciu. Dnes pristupujú k zvyšovaniu cien práve v týchto oblastiach, vysvetľuje BBC News.

EDF Energy ponúka zákazníkom možnosť minimalizovať vplyv rastu cien. Podmienkou pre získanie zľavy 2,5 % je podpísanie zmluvy s ročnou viazanosťou, uvádza PA.

Rodín s nízkymi príjmami sa zmena cien nedotkne. Tie využívajú podporný program Energy Assist, ktorému sa zvýši ročná dotácia zhruba o 12 britských libier.

EDF Energy je jeden zo šiestich veľkých dodávateľov elektriny vo Veľkej Británii. Zásobuje zhruba 3,42 milióna ľudí v Londýne, na východe a juhovýchode britských ostrovov. Je súčasťou francúzskej energetickej skupiny Electricité de France (EDF). Od roku 2002 pôsobí aj na Slovensku v spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.