Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zasuvka - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: elektrická zásuvka. Foto: SITA/Nina Bednáriková.
12. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Elektrina: Regulácia na Slovensku umelo zvyšuje ceny

Elektrická energia ako komodita bude v dlhodobom horizonte nevyhnutne zdražovať, vyhlásil v pondelok na odbornej konferencii PRO-ENERGY fórum 2011 René Grebeň zo spoločnosti České Energetické Centrum. Doplnil, že ak sa tak stane, obchodníci na trhu s elektrinou môžu očakávať väčšiu snahu verejných inštitúcií regulovať cenotvorbu, vrátane komoditnej zložky. Deregulácia práve dnes pomáha ceny tlačiť nadol, v prospech zákazníka, myslí si Grebeň a argumentuje situáciou na českom trhu.

Pokiaľ ide o trh s elektrickou energiou na Slovensku, Grebeň je presvedčený, že aktuálny model a prax regulácie udržiavajú koncovú cenu elektrickej energie pre domácnosti a malé a stredné firmy umelo hore. „Regulácia na Slovensku v elektrine je iba politickým nástrojom, ktorý umelo dvíha ceny,“ vyhlásil. Pre ilustráciu, v susednej Českej republike je i komoditná zložka koncovej ceny neregulovaná a domácnosti tak môžu elektrinu nakupovať lacno.

Vyrovnávací trh s elektrinou a intra-day

Pokiaľ ide o veľkoobchodovanie na trhu s elektrickou energiou, podľa Pavla Šramka (OKTE) sa diskutuje o dvoch témach: vytvorenie vyrovnávacieho trhu s elektrickou energiou a otvorenie obchodovania intra-day.

Vyrovnávací trh s elektrickou energiou by síce obchodníci privítali, ale podľa Šramka do diskusie vstupuje otázka likvidity. Inými slovami problém, kto by na takomto trhu reálne obchodoval, ale najmä s čím a v akom množstve by sa obchodovalo.

Pokiaľ ide o otvorenie obchodovania intra-day, Igor Nagy zo spoločnosti ČEZ Slovensko je presvedčený, že takýto krok by pomohol obchodníkom znížiť vlastné náklady na odchýlku. Pavel Šramko uviedol, že skôr ako o otvorení intra-day sa uvažuje o zahrnutí intra-day obchodovania pod česko-slovenský market coupling, teda pod prepojenie trhov s elektrickou energiou na česko-slovenskom profile. Nezodpovedanou otázkou podľa neho ostáva, kedy sa tak udeje.

O otvorení slovenského intra-day sa podľa Šramka neuvažuje najmä pre analýzu, ktorá preukázala, že iba samotný slovenský trh nie je dostatočne likvidný. Ladislav Bekéni (United Energy Trading) oponoval, že obchodník musí najskôr do rúk dostať nástroje a až potom bude možné posudzovať, či je trh likvidný alebo nie je, vrátane faktorov, ktoré na likviditu vplývajú.

Jaroslav Kubinec (SEPS) doplnil, že do diskusie o rozšírení market couplingu medzi Slovenskom a Českom vstupuje i faktor odhadu kapacít a neexistencia vôle na českej strane meniť nastavenia. Český organizátor krátkodobého obchodovania OTE skôr tlačí na implementáciu vlastného riešenia. Otázka kapacít je dnes vecou 4 – max. 6 hodín, pre ktoré možno spoľahlivo predpokladať ich využitie. Spojenie obchodovania intra-day by si vyžadovalo predĺženie tejto periódy.

Centrálny dátový sklad

Obchodníci s elektrickou energiou v diskusii pripomenuli tiež ďalšie pretrvávajúce problémy, medzi nimi napríklad neexistenciu centrálneho dátového skladu pre údaje o meraniach, problematickosť a nespoľahlivosť dát pre bilancovanie odchýlky, ťažkopádne zdieľanie dát pri zmene dodávateľa elektrickej energie, či nejednotnosť štandardov komunikácie a neuniformnosť zmlúv s jednotlivými distribučnými spoločnosťami.

Centrálny dátový sklad by mal operátor krátkodobého trhu s elektrickou energiou OKTE vytvoriť k 1. januáru 2013. Obchodníci si od neho sľubujú zdynamizovanie trhu s elektrickou energiou, ako je tomu napríklad v Českej republike. Na tamojšom trhu sklad dát existuje, čo vedie k zjednodušeniu zmeny dodávateľa – v roku 2010 zmenilo dodávateľa elektriny 248 tis. odberných miest. Pre porovnanie, v rovnakom období prebehlo na slovenskom trhu 60 tis. zmien.

Text: energia

Ilustračné foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.