Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie sieť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
7. októbra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Elektrina by pre domácnosti a malé firmy v SR zdražieť nemusela

Slovenské elektrárne ako výrobca elektriny budú predajcom elektriny na budúci rok dodávať komoditu lacnejšie, konkrétne o 2,9 eur za MWh. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Janka Burdová. Zlacnenie elektriny z veľkej časti vyrovná rozdiel, ktorý vznikne povinným odvodom do jadrového fondu. Tento sa stanovil na 3 eurá za MWh.

Elektrina by zdražieť nemusela

„Pri predpoklade, že sa výrazne nezmenia ostatné položky, ako napríklad distribučné poplatky či systémové náklady, odvod [do jadrového fondu] domácnosti ani malé podniky nepocítia. Naša časť na výške koncovej ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky klesá,“ vyhlásila Burdová v nadväznosti na vládou schválené nariadenie o povinnom odvode do Národného jadrového fondu. Odvod by sa mal do koncovej ceny za elektrinu započítavať od 1. januára 2011.

Za posledné dva roky sa cena elektriny ako komodity znížila na trhoch rádovo o 20 %. Podľa slov svojej hovorkyne, Slovenské elektrárne pri stanovení ceny pre rok 2011 vychádzali z tohto trendu. Spoločnosť podľa nej tiež reagovala na požiadavku svojich klientov, aby sa ceny elektriny v čase krízy zachovali na stabilnej úrovni.

Elektrárne očakávajú, že prispejú i „distribučky“

„Očakávame, že aj ostatní prevádzkovatelia, napríklad distribučné spoločnosti, prispejú rovnakým prístupom k snahe nezvýšiť cenu pre domácnosti a malé a stredné podniky,“ doplnila Burdová.

Koncová cena elektriny pre podniky sa stanovuje na voľnom trhu. Slovenské elektrárne podľa Burdovej predpokladajú, že ani tento segment zákazníkov nepocíti nárast ceny.

Odvod do jadrového fondu

Odvod do NJF by mal zvýšiť cenu každej kWh o 0,003 eura, teda 3 eurá za MWh odhaduje Ministerstvo hospodárstva a výstavby. Čiastka sa má odvádzať prevádzkovateľom prenosovej sústavy. Predpokladá sa, že v budúcom roku sa do NJF takto vyzbiera 70 mil. eur. Úlohou jadrového fondu je financovať tzv. zadnú časť jadrovej energetiky – teda vyraďovanie jadrových zariadení a likvidáciu vyhoretého paliva.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.