Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Elektrárňou vo Fukušime dnes otriasli ďalšie výbuchy

Časť reaktoru 4 fukušimskej elektrárne po dnešnom výbuchu začala horieť. Podľa japonských činiteľov bol príčinou explózie nahromadený vodík. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) horí nádrž s vyhoretým palivom v reaktore a rádioaktivita uniká „priamo“ do ovzdušia. Úroveň radiácie pri elektrárni „výrazne stúpla“ a panujú obavy, že by nízka úroveň radiácie mohla zasiahnuť aj japonskú metropolu. Zatiaľ pre ňu však nepredstavuje nebezpečenstvo.

Vláda varuje obyvateľov pred hrozbou radiácie

Neďaleko reaktoru 3 sa namerala radiácia 400 krát vyššia než je povolený ročný limit. čast zamestnancov elektrárne preto už bolo už evakuovaných, asi 50 ich tam ale zostáva.

Tlačová agentúra Kjódó sprostredkovala, že južne od postihnutej elektrárne boli namerané hodnoty radiácie až stokrát vyššie než normálne. Tieto hodnoty vraj môžu predstavovať nebezpečenstvo, pokiaľ by im ľudia boli vystavené po dlhú dobu, zďaleka však nie sú smrteľné.

Premiér Naoto Kan vyzval Japoncov žijúcich do 30 kilometrov od elektrárne, aby z preventívnych dôvodov nevychádzali z domu. Hovorca japonskej vlády Jukio Edano varoval, že rádioakivita, ktorá unikla z reaktorov 2 a 4, je veľmi nebezpečná. „Hovoríme tu o úrovniach, ktoré môžu ohroziť ľudské zdravie,“ povedal. Zdôraznil však, že s rastúcou vzdialenosťou od elektrárne je úroveň radiácie nižšia.

Francúzska ambasáda v Toku vydala v 2:00 SEČ varovanie, že by nízka úroveň radiácie mohla za asi desať hodín zasiahnuť aj japonskú metropolu. Dnes sa totiž otočil vietor a momentálne fúka zo severu, smerom od Fukušimi k Tokiu.

Podľa činiteľov v japonskom hlavnom meste už hladina radiácie stúpla, ale zatiaľ „nepredstavuje problém“. Podľa agentúry Reuters je radiácia v jendom z miest ne´daleko Tokia asi štyridsaťkrát vyššia než normálne. Mierne zvýšenú rádioaktivitu vo svojej ďalekovýchodnej časti dne nameralo tiež Rusko.

Nový Černobyľ vraj v Japonsku  nehrozí

Podľa Reuters sa momentálne zdá, že súčasná jadrová kríza je horšia než nehoda americkej atómovej elektrárne Three Mile Island v roku 1979. Tá dosiahla šiesteho stupňa na sedembodovej škále MAAE pre posudzovanie porúch a havárií jadrových zariadení. Katastrofa v sovietskom Černobyle sa ako jediná zaraďuje na siedmy stupeň. K nej má vraj situácia vo Fukušime 1 veľmi ďaleko.

Dnešný výbuch reaktora 2 nastal okolo 6:20 miestneho času. Podľa prevádzkovateľov elektrárne výbuch zrejme poškodil tlakovú nádobu reaktora a uniklo obmedzené množstvo rádioaktivity. Explózia u reaktoru 4 bola pravdepodobne podobná, ako výbuchy vodíka v budovách reaktorov 1 a 3, ku kotrým došlo v uplynulých dňoch.

Problémy vo Fukušime spôsobila vlna tsunami vyvolaná zemetrasením o sile deväť stupňov Richterovej škály. Ničivá vlna vyradila z prevádzky chladiaci systém elektrárne. Reaktory sa preto začali prehrievať a technici sa ich snažia chladiť morskou vodou.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.