Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojany elektraren.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.seas.sk
21. apríla 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Elektrárne Vojany majú šancu na pokračovanie výroby elektriny aj v budúcnosti

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) síce pripravilo novelu zákona o ochrane ovzdušia, ktorá mala podľa Slovenských elektrární znemožniť vo vojanskej elektrárni spaľovanie tuhého druhotného paliva, rezort životného prostredia je však pripravený o zmenách v zákone ešte diskutovať. A to hlavne vzhľadom na súčasnú energetickú či bezpečnostnú situáciu.

Pripravili sme návrh nového zákona o ochrane ovzdušia, ktorý bol do piatku 8. apríla v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Aktuálne sme začali vyhodnocovať všetky vznesené pripomienky. Po vyhodnotení pripomienok sa uskutočnia rozporové konania, zamerané na diskusiu a hľadanie kompromisných riešení, samozrejme s ohľadom na aktuálnu energetickú a bezpečnostnú situáciu,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva životného prostredia.

Novela zákona o ochrane ovzdušia v pôvodnom znení obsahuje zákaz spaľovania druhotných palív od roku 2024. Ministerstvo životného prostredia pristúpilo k návrhu na obmedzenie a zákaz používania druhotných palív pre zneužívanie ustanovení o druhotných palivách v praxi.

Niektoré právnické osoby totiž deklarovali odpad ako druhotné palivá, hoci nespĺňal požiadavky pre druhotné palivá,“ zdôvodnilo ministerstvo. Za minulý rok boli podľa rezortu takýmto spôsobom na územie Slovenska nezákonne prepravené stovky kamiónov odpadu, hlavne z Poľska a Talianska.

Zákaz druhotných palív však podľa ministerstva životného prostredia neznamená zákaz spaľovania odpadov prepracovaných na tuhé alternatívne palivá. „Na spaľovanie odpadov, prepracovaných na tuhé alternatívne palivá platia požiadavky, ako na spoluspaľovanie odpadov,“ uzavrelo ministerstvo.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.