Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina výroba ceny elektrizacná
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
22. februára 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Elektrárne na Slovensku v roku 2021 vyrobili viac ako 30 TWh elektriny

Podľa predbežných dát štátnej Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), spotreba elektriny na Slovensku vlani medziročne rástla až na 30,9 terawatthodín, teda o viac než 5 %. Na pokrytie spotreby tak muselo Slovensko doviezť zo zahraničia 0,727 terawatthodín (TWh) elektriny.

Viac ako 19 terawatthodín elektriny, teda zhruba 64 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku, bolo zo Slovenských elektrární. Po očistení o vlastnú spotrebu spoločnosť dodala do siete vyše 17 terawatthodín elektriny.

Najmä vďaka jadrovým elektrárňam najväčší výrobca elektriny na Slovensku dodal do siete až 94 % elektriny bez emisií oxidu uhličitého. Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili o 0,34 terawatthodín viac elektriny ako rok predtým. Podľa podniku, rozdiel zapríčinila pandémia.

Jadrové elektrárne

Vďaka investíciám do zvyšovania účinnosti blokov inštalovaný výkon slovenských jadrových elektrární vlani prekročil 2 000 megawattov. Atómky v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach vyrobili v porovnaní s rokom 2020 o približne 2 % viac elektriny.

Rok 2021 bol z pohľadu hydrologických pomerov priemerný. „V prvých mesiacoch roka 2021 bola výroba vodných elektrární výrazne nad plánom. Snehové zásoby sa v pravidelných vlnách oteplenia topili, čo sme dokázali energeticky efektívne využiť. Najvyššia výroba z vody bola počas chladného a mokrého mája,“ uviedol vedúci optimalizácie nasadzovania zdrojov Slovenských elektrární Ján Mazánik.

Situácia sa zhoršila na jeseň, ktorá bola na zrážky veľmi chudobná. Výroba elektriny z vody bola v závere roka veľmi nízka.

Čistá dodávka do siete

Na čistej dodávke do siete zo Slovenských elektrární mala výroba z uhlia podiel 6,1 %. Po spustení tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce a po ukončení výroby v hnedouhoľných Elektrárňach Nováky v roku 2023 Slovenské elektrárne predpokladajú dosiahnutie rekordnej bezemisnej výroby elektriny.

Slovenské elektrárne prevádzkujú dva mochovské jadrové bloky a dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach. Okrem toho vyrábajú elektrinu aj prostredníctvom 31 vodných elektrární, dvoch tepelných v Novákoch a vo Vojanoch a dvoch fotovoltických elektrární. Ich celkový výkon ku koncu roka 2021 bol 4 143,8 megawattov.

Dvaja akcionári

Spoločnosť má dvoch akcionárov. Majoritným akcionárom je spoločnosť Slovak Power Holding B.V. (SPH), vlastniaca podiel na základnom imaní vo výške 66 %. V SPH vlastnia 50 % podiel na základnom imaní spoločnosť EP Slovakia B.V. (dcérska spoločnosť skupiny EPH) a zvyšných 50 % patrí spoločnosti Enel Produzione S.p.A (dcérska spoločnosť skupiny Enel).

Minoritným akcionárom Slovenských elektrární s podielom na základnom imaní 34 % je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.