Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. októbra 2015 Jadrová energia od Energia.skTASR

Elektrárenské koncerny v Nemecku zvládnu odstavenie jadrových blokov

Znalecký posudok bol zverejnený dnes. Na objednávku spolkovej vlády stresový test sektora vypracovala audítorská spoločnosť pre hospodárske bilancie Warth&Klein Grant Thornton, ako aj dokument, v ktorom sa uvádza, že ak by sa realizoval najhorší scenár programu, energetické podniky by potrebovali dotáciu 39 miliárd eur.

Podľa posudku však elektrárenské spoločnosti majú majetok v hodnote 83 miliárd eur a v krajnom prípade by zvládli aj zvýšené náklady.

Vicekancelár a minister hospodárstva Sigmar Gabriel uviedol, že „podniky sú v situácii, keď sú schopné zvládnuť vlastnými silami náklady na vystúpenie z jadrovej energetiky“. A je samozrejmé, že by tak mali aj urobiť. Ich majetok dosahuje 83 miliárd eur. V rezervách majú 38 miliárd eur a v príde najlepšieho scenára programu je táto suma dostatočná a dokonca je v nej i rezerva 13 miliárd eur.

Cieľom spolkovej vlády pri tomto teste bolo, že chcela mať istotu o výške nákladov spojených so schváleným programom skončenia prevádzky jadrových blokov.

Elektrárenské koncerny EnBW, E.ON, RWE a Vattenfall zaujali k záverom stresového testu spoločné stanovisko. Uvádza sa v ňom: „S týmito konštatovaniami nemajú špekulácie s akoukoľvek nevyhnutnosťou vyšších rezerv v bilanciách nijaké vecné opodstatnenie.“ Firmy konštatovali, že aj medzinárodné porovnanie ukazuje, že rezervy na dlhodobé financovanie nákladov spojených s jadrovou energetikou sú v Nemecku „na vysokej úrovni“.

Odborný posudok sa stane základom činnosti komisie, ktorá bude mať na starosti zastavenie výroby elektriny v jadrových blokoch a uskladnenie jadrového odpadu.

Audítorská firma prepočítala náklady na skončenie výroby elektriny v nemeckých jadrových blokoch podľa šiestich pravdepodobných scenárov. Pri najhoršom z nich by dosiahli 77 miliárd eur, v prípade najlepšieho by stačilo 25 miliárd eur. Výdavky by neboli jednorazovou záležitosťou. Prostriedky sa budú vynakladať v dlhom časom horizonte.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.