Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Elektráreň v Pásme Gazy obnovila prevádzku vďaka egyptskému palivu

Niektorí tento krok vykladajú ako známku zlepšenia vzťahov medzi Hamasom a Káhirou, ktorá na Pásmo Gazy pred desiatimi rokmi uvalila stále platnú blokádu.

Dodávka paliva do elektrárne pomôže na niekoľko dní zmierniť energetickú krízu v Pásme Gazy, ktorej dva milióny obyvateľov majú teraz elektrinu len asi tri hodiny denne. Izrael, ktorý je hlavným poskytovateľom elektrickej energie do Pásma Gazy, totiž nedávno znížil svoje dodávky o 40 %. Učinil tak po dohode s palestínskou samosprávou, ktorej vedenie v čele s Mahmúdom Abbásom tak chce donútiž Hamas k rokovaniam.

Aby bola zaistená celodenná dodávka spotrebiteľom, potrebovalo by Pásmo Gazy denne asi 400 megawattov elektriny. Menej než tretinu z toho je schopná produkovať jediná miestna elektráreň. Tá ale zastavila prevádzku v apríli potom, čo jej palestínská samospráva zaviedla daň na palivo dovážané z Izraela.

Cisterny s palivom, ozdobené egyptskými a palestínskymi vlajkami, prekročili v stredu hraničný prechod Rafáh, ktorý Káhira uzavrela v roku 2007 po nástupe Hamasu k moci. Vtedy tiež Egypt, rovnako ako Izrael, zaviedli blokádu Gazy.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.