Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Senor Codo (licencia Creative Commons)
6. augusta 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Elektráreň v Illinois dostane technológiu CCS

USA investujú do technológie CCS. Štátna podpora pre projekt v Illinois v hodnote 737 mil. amerických dolárov je doposiaľ najväčším úsilím zmierniť dôsledky spaľovania uhlia. Odporcovia považujú finančný stimul za mrhanie verejných zdrojov a skrytú podporu domovského štátu prezidenta Baracka Obamu.

Dotácie vlády umožnia renováciu tepelnej elektrárne Ameren v meste Meredosia, štát Illinois. Oxid uhličitý (CO2), ktorý vznikne spaľovaním uhlia, sa uskladní pod zemou. Ročne by sa malo „pochovať“ zhruba 1 mil. ton emisií CO2. Až prevádzka a testovanie ukážu, či v budúcnosti príde k modernizácii  ďalších elektrární.

Projekt FutureGen 2.0 je náhradou za plány na stavbu novej elektrárne Mattoon. Mala  byť prvým komerčným projektom, ktorý je kombináciou CCS s technológiou podzemného splyňovania, uvádza The Wall Street Journal. S prvým návrhom prišla  Bushova administratíva v roku 2003, ale po piatich rokoch odkladania sa projekt ukončil pre ekonomickú nevýhodnosť, dodáva New York Times.

Rozhodnutie vládneho kabinetu sprevádza kritika republikánov. Prezident Obama je totiž bývalým senátorom za štát Illinois. „Zdá sa, že tu ide viac o politiku a geografiu než o vedu. Daňoví poplatníci sú prinútení financovať najrozsiahlejšiu volebnú kampaň v našej histórii za požičané peniaze,“ vyhlásil republikánsky senátor za štát Oklahoma Tom Coburn.

Uhlie je významným energetickým zdrojom USA. Vyrába sa z neho až polovica elektrickej energie v krajine. Hoci Washington disponuje veľkými zásobami tohto fosílneho paliva, jeho spaľovaním sa vytvorí až 40 % všetkých emisií, uzatvára Bloomberg.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.