Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrova elektráreň Dukovany
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
29. marca 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Elektráreň Dukovany bude mať jadrové palivo od americkej spoločnosti Westinghouse

Americká spoločnosť Westinghouse, ktorá má výrobný závod vo Švédsku, bude od roku 2024 dodávať jadrové palivo pre českú jadrovú elektráreň Dukovany. Doteraz palivo pre typ reaktorov v tamojšej elektrárni ako jediná na svete vyrábala a elektrárni Dukovany dodávala ruská spoločnosť TVEL.

Po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine v minulom roku česká energetická skupina ČEZ z bezpečnostných dôvodov hneď začala rokovania, aby našla nového dodávateľa. Spoločnosť Westinghouse urýchlila vývoj a zmluvu o dodávkach s firmou ČEZ podpísala v stredu. Skupina ČEZ o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Už v máji minulého roka spoločnosť ČEZ vybrala nových dodávateľov palivových súborov pre jadrovú elektráreň Temelín. Dodávky od americkej firmy Westinghouse a francúzskej spoločnosti Framatome sa začnú tiež v roku 2024. „Zabezpečenie západného dodávateľa palivových súborov pre Dukovany je významným krokom nielen pre českú energetiku ale aj pre celú Českú republiku. Ďalej sa výrazne posilňuje energetická bezpečnosť,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Vážime si spoluprácu so spoločnosťou ČEZ a sme aj naďalej úplne odhodlaní podporovať jej politiku diverzifikácie dodávok. Sme hrdí na to, že sme prvou západnou spoločnosťou, ktorá má k dispozícii overené palivové súbory pre tento typ blokov,“ povedal prezident Westinghouse Nuclear Fuel Tarik Choho.

V súčasnosti má jadrová elektráreň Dukovany v sklade zásobu paliva na približne tri roky prevádzky. Takúto rezervu má v úmysle udržiavať aj po podpise nového kontraktu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.