Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. júla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ekvádor sa chystá postupne zvyšovať ťažbu ropy napriek dohode OPEC

V televíznom vysielaní Perez podotkol, že krajina dohodu kartelu dodržuje zhruba na 60 % a že jej ťažba sa teraz pohybuje okolo 540.000 barelov denne. Produkciu ropy krajina síce zvyšovať bude, ale nie až do svojho plného potenciálu. Fiškálny deficit krajiny sa pre tento rok odhaduje na 7,5 % hrubého domáceho produktu. Hlavným dôvodom je podľa vlády pokles cien ropy na svetovom trhu.

K dohode členských i nečlenských krajín OPEC a obmedzovaní ťažby ropy má Ekvádor prispievať 26.000 barelov/denne. „V súčasnosti sme bohužiaľ na zhruba 16.000 barelov/denne. Kvôli zjavným potrebám krajiny uloženú kvótu neplníme,“ prehlásil Carlos Perez. „S OPEC existuje nepísaná dohoda, ktorá Ekvádoru dáva určitú flexibilitu v nadväznosti na jeho potreby a čo Ekvádor robí alebo nerobí, nemá na celkovú produkciu OPEC veľký vplyv,“ dodal.

Z prieskumu agentúry Reuters ale vyplynulo, že kvótu, ktorá vošla do platnosti 1. Januára 2017, Ekvádor nikdy neplnil viac než na 69 %.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.