Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterne turbiny+duha
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Veterné turbíny. Foto: SITA/AP Photo/Sandy Huffaker.
9. januára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Ekonomická kríza ohrozuje prechod Nemecka od jadra k OZE

„Súkromné ​​banky sa v dôsledku krízy eura a s výhľadom na prísnejšie pravidlá bankovej regulácie držia v úzadí,“ povedal denníku finančný riaditeľ dodávateľa komponentov pre elektrárne Alstom Deutschland Thomas Kresser. Rovnakú skúsenosť majú podľa Handelsblatt aj ďalšie nemecké firmy pôsobiace v tomto odvetví.

Opatrný prístup bánk k energetickému sektoru sa podľa denníka najviac dotýka výstavby nových veterných parkov na mori. V súčasnosti je tiež náročné zohnať finančné prostriedky na vybudovanie plynovej elektrárne. Oba tieto zdroje pritom patria k hlavným pilierom novej energetickej koncepcie Nemecka po definitívnom opustení jadra v roku 2022.

„Zdržanlivosť bánk predstavuje nebezpečenstvo pre energetickú zmenu,“ varuje Ulf Moslener z frankfurtského inštitútu financií a manažmentu. Ak daný projekt nepodporí Nemecká štátna rozvojová banka KfW alebo Európska investičná banka, dajú od neho súkromné ​​banky podľa Handelsblatt väčšinou ruky preč alebo svoj vstup podmienia nesplniteľnými požiadavkami.

Projektový manažér Martin Hector situáciu vysvetľuje súčasnou veľkou neistotou na trhu. „Pre banky je nemecký trh s morskými veternými parkami novou oblasťou. Krajina nemaá dostatok skúseností s fungovaní a prevádzkou zariadení. Preto tu je množstvo bánk, ktoré nechcú vstúpiť do projektu a podstúpiť riziko,“ tvrdí vedúci projektového oddelenia zväzu mestských technických služieb Trianel. Zdržanlivosť bánk spozoroval už pri realizácii veterného parku Borkum West II, ktorého výstavba je finančne zabezpečená zatiaľ len z polovice.

Bankový sektor priznáva opatrnosť v prístupe k energetike. Nemecký prechod od jadra predstavuje podľa člena vedenia bankového zväzu Hansa-Joachima Massenberga síce veľkú príležitosť, no financovanie nákladných a dlhodobých projektov však podľa neho sťažuje aktuálna dlhová kríza eurozóny a nové regulačné požiadavky voči bankám predovšetkým v oblasti likvidity.

Nemecká vláda rozhodla vlani v reakcii na haváriu v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima úplne opustiť využívanie jadra ako zdroja energie do roku 2022. Osem starších atómových zariadení nechala vyradiť z prevádzky okamžite, deväť zvyšných bude postupne odstavovanie od roku 2015. Elektrinu z jadra má nahradiť prúd produkovaný uhoľnými, plynovými, solárnymi či veternými elektrárňami. K tomu však Nemecko potrebuje vybudovať ich nové kapacity.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.