Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Baníci - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto:TASR/Pavol Remiaš
18. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ekológovia žiadajú cezhraničné posúdenie vplyvov rozšírenia ťažby hnedého uhlia

Mimovládne organizácie z krajín pozdĺž Dunaja žiadajú slovenské ministerstvo životného prostredia (MŽP), aby plánovaná ťažba hnedého uhlia v  12. ťažobnom poli dobývacieho priestoru Nováky podliehala medzinárodnému posúdeniu vplyvov na životné prostredie z dôvodu ochrany vody, ovzdušia a klímy.

Koncom septembra sme informovali, že zámer je opäť v procese EIA, kam ho vrátilo MŽP kvôli viacerým chybám v procese posudzovania a vynechania viacerých priamych účastníkov konania.

Zámer ťažby, ktorá by mala prebiehať v rokoch 2023 – 2034, okrem iného počíta aj s premiestnením toku rieky Nitra. Tá spadá do povodia Dunaja, ktorý je chránený dvomi medzinárodnými dohovormi. K výzve slovenských organizácií Priatelia Zeme – CEPA, OZ Tatry a CEPTA sa pridali Bankwatch Romania, maďarská organizácia MTVSZ a rakúska Global 2000.

Ochranári upozorňujú najmä na Dohovor o hodnotení vplyvov na životné prostredie presahujúcich štátne hranice (Espoo), Dunajský dohovor, Dohovor UN/ECE o ochrane a využívaní medzinárodných vodných tokov a medzinárodných jazier a Rámcovú smernicu EÚ o vode.

Na základe uvedenej smernice má Slovensko povinnosť vyhnúť sa povoleniu akejkoľvek aktivity, ktorá by mohla zhoršiť stav rieky Nitra, najmä ak by bolo toto povolenie udelené pred rokom 2021. Taktiež má podľa ochranárov Slovensko povinnosť oznámiť prípadné plánované ťažobné aktivity v Novákoch Medzinárodnej komisii pre ochranu rieky Dunaj; poskytnúť zmluvným stranám Dunajského dohovoru informácie o plánovaných ťažobných aktivitách, zabezpečiť špecifickú ochranu vodných zdrojov, ako aj merania emisných limitov s ohľadom na plánované ťažobné aktivity v Novákoch.

Juraj Melichár z organizácie Priatelia Zeme-CEPA uviedol, že „v časoch najnižšej nezamestnanosti by bolo nešťastné dávať ľuďom falošné nádeje povolením ďalšej ťažby“. Vysvetlil, že premena podobných regiónov sa už deje naprieč celou Európou. „Napríklad vláda v Českej republike v rámci iniciatívy Restart regionu pracuje na akčných plánoch troch krajov. Správne využité fondy EÚ môžu vytvoriť ďalšie pracovné miesta na Hornej Nitre,“ dodal Melichár.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.