Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EkoFond podporil vydanie unikátnej publikácie „Architektúra energetických výrobní na báze plynu“

Publikácia „Architektúra energetických výrobní na báze plynu“ je výsledkom niekoľkoročnej práce  autorského tímu Fakulty architektúry STU, ktorý v nej okrem akademických poznatkov zúročil aj svoje dlhoročné pôsobenie v oblasti architektúry výrobných stavieb.

Tradičných zdrojov energie ubúda, zatiaľ čo energetické nároky sveta sa pomalým tempom zdvojnásobujú. Globálna spoločnosť hľadá riešenia tejto situácie v alternatívnych zdrojoch energie, aby tak vykryla energetické potreby jednotlivých ekonomík a zabezpečila nielen chod domácností ale aj hospodársku produkciu. K lepšiemu štandardu života a kvalitnejšiemu životnému prostrediu môže pomôcť racionalizácia výroby energie a nové princípy v jej spotrebe s cieľom znižovať environmentálnu záťaž životného prostredia. Jedným z riešení danej situácie je výstavba energetických výrobní rôznych kapacít, ktoré predstavujú okrem svojej podstaty aj priestorový symbol. Ich navrhovanie, dizajnové riešenia a zabezpečenie z hľadiska zdrojov, je obsiahnuté v novej publikácii o architektúre.

Publikácia predkladá praktické návrhy a modelové riešenia kogeneračných výrobných zariadení na báze plynu. Je zrkadlom nových technologických riešení v tejto oblasti, ktoré nepriamo ovplyvňujú tie architektonické. Kniha je určená nielen žiakom technických, stavebných a architektonických odborov, ale je vhodná aj pre celoživotné vzdelávanie odborníkov z praxe.

Krstnými rodičmi publikácie sa počas slávnostného aktu stali predseda predstavenstva SPP a predseda Správnej rady EkoFondu Jean-Jacques Ciazynski a prodekan Fakulty architektúry STU Robert Špaček. „Kniha uzrela svetlo sveta v pravú chvíľu a predstavuje veľký prínos pre oblasť priemyselnej architektúry, kde absentujú publikácie zohľadňujúce aktuálne trendy v oblasti energetickej efektívnosti. Reštrukturalizácia priemyselnej výroby a nové komunálne nároky v spotrebe energií zmenili štruktúru energetických výrobní, a tak vytvorili tlak aj na samotnú štruktúru prvotných zdrojov pre konverziu energie. Tieto vplyvy si vyžadujú aj nový prístup k smerovaniu a učeniu architektúry. Je našou milou povinnosťou vysloviť poďakovanie neinvestičnému fondu EkoFond a jeho zriaďovateľovi SPP za finančný príspevok na vydanie tejto publikácie,“ povedal pri príležitosti krstu prodekan Fakulty architektúry STU Robert Špaček.

Vydanie knihy finančne podporil v roku 2009 v rámci partnerských projektov neinvestičný  fond EkoFond, zriadený pod záštitou spoločnosti  SPP, celkovou sumou 16 762 eur. „Vznik novej knihy sme podporili na podnet akademickej verejnosti, ale aj potrieb samotného energetického sektora. Jedným z dôvodov bolo, že autori sa podujali prezentovať slovenskej odbornej verejnosti skutočnosť, že energetické výrobne – kotolne, ako dnes už prirodzená súčasť našich obcí a miest, nemusia byť vždy len „šedou kockou“, ale môžu sa stať architektonicky významným a mestotvorným prvkom,“ zdôraznila správkyňa EkoFondu Eva Guliková.

„Cieľom knihy je prezentácia typologických, architektonických prejavov a poukázanie na vzájomný vzťah technológie a architektúry. Jej súčasťou je aj skúmanie kogeneračných výrobní ako špecifického druhu stavieb energetického priemyslu, v ktorých sa využíva moderná technológia združenej výroby tepla a elektrickej energie na báze zemného plynu. Podpore progresívnych technológií na báze zemného plynu – a aj podpore plynových tepelných čerpadiel  sa aktívne venuje EkoFond už niekoľko rokov“, dodala Eva Guliková.

Jazykom a zrozumiteľnou argumentáciou analýz, grafov a výsledkov je kniha vhodná aj pre laickú verejnosť. Publikáciu je možné zakúpiť v predajni kníh Art Books, so sídlom v priestoroch Fakulty architektúry STU na Námestí slobody 19 v Bratislave.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.