Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EkoFond plánuje rozdeliť až 1.600.000 eur

Od roku 2008 podporil EkoFond prostredníctvom piatich grantových programov spolu až 186 verejnoprospešných subjektov a fyzických osôb – nepodnikateľov celkovou sumou 5 682 075 eur. Tento rok plánuje EkoFond rozdeliť až 1 600 000 eur oprávneným žiadateľom, t.j. mestám a obciam, organizáciám v ich pôsobnosti ako aj verejnoprospešným organizáciám, ktoré prihlásia najprínosnejšie projekty na zvýšenie energetickej efektívnosti.

„Grantové programy sa stretli s mimoriadnym ohlasom, preto EkoFond vyhlásil aj tento rok tri nové grantové výzvy. Mestá, obce a verejnoprospešné organizácie budú tak mať opäť možnosť získať finančnú podporu na realizáciu projektov, ktoré prispejú k zlepšeniu energetickej efektívnosti na Slovensku. Chceme zviditeľniť dobré príklady zaobchádzania s energiou a zvýšiť tak informovanosť verejnosti o ekologických a ekonomických prínosoch, ktoré tieto opatrenia užívateľom dlhodobo prinášajú,“ zdôraznila správkyňa EkoFondu, Eva Guliková.

Dlhodobo najvyhľadávanejším je grantový program 02/2012 Zlepšenie energetickej hospodárnosti budov, ktorý plynule nadväzuje na doteraz poskytovanú podporu školám, školským zariadeniam a verejnoprospešným subjektom. Hlavným cieľom grantovej výzvy je zlepšovanie tepelno-technických vlastností budov, ktoré je základným predpokladom ich energeticky efektívnej a bezpečnej prevádzky. Vzhľadom na existujúcu potrebu obnovy školských a verejnoprospešných budov bude EkoFond naďalej podporovať tieto subjekty a poskytovať finančnú podporu na realizáciu zateplenia a výmeny okien. Žiadosti je možné podať na budovy, ktoré boli postavené pred rokom 1984 a ich väčšinová energetická spotreba v oblasti vykurovania je na báze zemného plynu. EkoFond vyčlenil na tento program 900 000 eur, pričom na jeden projekt je možné získať finančný príspevok až do výšky 100 000 eur. Výšku možného finančného príspevku si môžu vypočítať samotní žiadatelia – 25 eur/m2 zatepľovanej plochy a 80 eur/m2 okennej plochy. Termín uzávierky je 1. februára 2013.

EkoFond dlhodobo podporuje implementáciu progresívnych technológií kombinovanej výroby elektrickej energie, tepla a chladu na báze zemného plynu s výkonom max. do 1 MWe, tzv. kogeneráciu vo svojom grantovom programe „01/2012 Kogenerácia a trigenerácia na báze zemného plynu„. Verejnoprospešné právnické subjekty a fyzické osoby – nepodnikatelia môžu získať príspevok až do výšky 50 % z nákladov potrebných na nákup a inštaláciu týchto energeticky vysoko účinných technológií. Na podporu kogenerácie vyčlenil EkoFond 500 000 eur. Termín uzávierky je 9. januára 2013.

Tretím novootvoreným grantovým programom je program „04/2012 Výskum, vývoj a zavádzanie nových progresívnych technológií na báze zemného plynu„. Tento program je určený mladým vedeckým pracovníkom a vedeckým inštitúciám, ktorí v spolupráci s inými nepodnikateľskými subjektmi pripravia inovatívne projekty v oblasti rozvoja aplikovaného výskumu a vývoja inovatívnych technológií na báze zemného plynu; rozvoja metód a procesov súvisiacich s efektívnym využívaním zemného plynu; vývoja technológií príp. prototypov a prispejú tak k zvýšeniu bezpečnosti odberných plynových zariadení a samotných odberných miest. Podmienkou je, aby mohli nepodnikateľské subjekty zapojené do projektu, priamo benefitovať z výsledkov výskumu a aby tieto výsledky mohli byť priamo využité v praxi v podmienkach Slovenskej republiky. Na podporu inovatívnych výskumných projektov vyčlenil EkoFond 200 000 eur. Termín uzávierky je 1. marca 2013.

Žiadatelia sú povinní pred termínom uzávierky absolvovať povinnú konzultáciu so zástupcami fondu.

Podrobné informácie o podmienkach získania finančných príspevkov k  trom novootvoreným programom nájdete na webovej stránke www.ekofond.sk. Prihlasovacie formuláre budú pre žiadateľov k dispozícii v najbližších týždňoch.

Ďalšie aktuálne prebiehajúce grantové programy EkoFondu

Grantový program „03/2011 Podpora inštalácie plynových tepelných čerpadiel“ podporuje inštaláciu plynových tepelných čerpadiel (PTČ) v budovách, v ktorých budú tieto zariadenia využívané ako hlavný zdroj na vykurovanie. Hlavným cieľom programu je rozsiahlejšia implementácia tohto mimoriadne energeticky účinného systému, ktorý je ekologickejším riešením vykurovania a chladenia budov s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Prihlasovacie formuláre do tohto programu nájdete tu. Na podporu v tomto programe je ešte k dispozícii 380 800 eur.

Grantový program „05/2011 Podpora rozvoja využitia alternatívneho motorového paliva CNG v slovenskej doprave“ podporuje nákup vozidiel s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG). Verejnoprospešné právnické subjekty a fyzické osoby – nepodnikatelia môžu každý mesiac až do vyčerpania finančných prostriedkov získať príspevok od EkoFondu až do výšky 7000 eur. Prihlasovacie formuláre do tohto programu nájdete tu. Na podporu v tomto programe je ešte k dispozícii 122 459 eur.

Zdroj: SPP

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.