Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. novembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

EkoFond odmení školy, ktoré chcú šetriť energiu

EkoFond chce prostredníctvom súťaže osloviť žiakov a učiteľov, aby si vyskúšali svoju tvorivosť a dozvedeli sa viac o ochrane životného prostredia prostredníctvom znižovania spotreby energie. Súťaž je súčasťou dlhodobého projektu „EkoFond pre školy“ zameraného na žiakov a pedagógov na všetkých stupňoch školstva. V predchádzajúcich dvoch ročníkoch súťaže sa so svojimi aktivitami zapojilo takmer 4.000 žiakov z 200 škôl z celého Slovenska.

Úlohou učiteľov a žiakov v treťom ročníku súťaže je pripraviť a zrealizovať vzdelávací projekt, v rámci ktorého nielenže zrealizujú rôzne zaujímavé vzdelávacie aktivity na tému „Energia u nás doma“ ale zrealizujú aj opatrenia zamerané na zníženie spotreby energie v budove školy. Cieľom súťaže je, aby učitelia a žiaci našli netradičné riešenia v oblasti šetrenia energie v prostredí ich školy. Škola môže zaslať svoj projekt do súťaže do 31. 3. 2011. Prihlasovací formulár spolu s podmienkami zapojenia sa do súťaže je dostupný na adrese www.ekofond.sk.

Aj v tomto ročníku sa súťaží o zaujímavé ceny v celkovej hodnote viac ako 20.000 eur. Školy majú možnosť získať okrem finančných prostriedkov na nákup učebných pomôcok, vecných  cien pre žiakov a finančných odmien pre učiteľov aj energetický audit budovy školy alebo financie na realizáciu konkrétneho energetického opatrenia. Okrem najlepších projektov budú samostatne odmenené aj najlepšie výstupy projektov – metodické materiály, energetické opatrenia či najzaujímavejšie pokusy.

Tretí ročník súťaže prináša aj novinku, ktorá ponúka možnosť inšpirácie pri tvorbe jednotlivých praktických aktivít. „EkoFond spolu so súťažou spúšťa multimediálnu online platformu o energii 3. tisícročia www.platforma.ekofond.sk, kde učitelia nájdu veľa zaujímavých informácií o energii, mnoho tipov na aktivity pre žiakov na tému šetrenia energie a ochrany životného prostredia, filmy a videá či návody ako robiť zaujímavé pokusy. Pre samotných učiteľov je tiež pripravený e-learning na tému energia“, uviedla správkyňa EkoFondu Eva Guliková.

Ďalšie aktivity fondu pre školy

EkoFond v rámci projektu Ekofond pre školy realizuje aktivity pre základné i stredné školy.  Pre najmenších žiakov sú na stránke www.ekofond.sk pripravené interaktívne webové hry vo viacerých jazykoch, ktoré nielen poradia deťom ako šetrne zaobchádzať s energiou, ale aj poslúžia pedagógom ako učebná pomôcka. Vďaka rôznym jazykovým mutáciám ich možno využiť aj pri výučbe cudzích jazykov.

V rámci spolupráce so strednými školami EkoFond pripravil nový experimentálny študijný odbor „Technik energetických zariadení budov“, ktorého študenti budú mať nielen prístup k najnovším informáciám v oblasti energetiky a obnoviteľných zdrojov energie, ale budú mať k dispozícii aj zmodernizované dielne praktického vyučovania obsahujúce inovatívne technológie. Tento experimentálny študijný odbor sa začal vyučovať od 1. 9. 2010 na vybraných troch stredných odborných školách v Trnave, Banskej Bystrici a v Prešove.

Školy tiež môžu v rámci grantových programov EkoFondu získať financie na zvyšovanie energetickej efektívnosti svojich budov – zateplenie, výmenu okien alebo hydraulické vyregulovanie. EkoFond poskytuje pre školy aj finančný príspevok na nákup ekologicky a ekonomicky výhodných vozidiel na CNG.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.