Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. októbra 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Ekodizajn a energetické štítkovanie

Európska únia už viac ako 15 rokov vyžaduje, aby sa prostredníctvom energetických štítkov označovala energetická náročnosť  chladničiek, mrazničiek, práčok, sušičiek, umývačiek riadu či elektrických a plynových rúr. Viditeľné nálepky oznamujúce spotrebu energie pri rovnakých prevádzkových podmienkach v posledných rokoch pribudli aj na odsávače pár, vysávače, televízory, svietidlá, svetelné zdroje a klimatizačné jednotky. Najnovšie sa majú od septembra 2015 štítkami označovať aj plynové a elektrické ohrievače vody, tepelné čerpadlá, kotly, ale aj celé zostavy týchto systémov. Povinné rozlišovanie energetickej spotreby ďalších zariadení sa pripravuje. Na konferencii sa dozviete, aké sú aktuálne povinnosti, aj ako bude vyzerať európsky štítok v budúcnosti.

Ekodizajn a štítkovanie sa už netýka len výrobkov používaných v domácnosti. Stále viac zasahuje aj iné skupiny, verejný sektor nevynímajúc. Pre všetkých je najdôležitejšia otázka – koľko ušetria? A ušetria vôbec,  keď je nákupná  cena prevádzkovo úspornejších zariadení zvyčajne vyššia? Ako to zistiť? A ako na zelené verejné obstarávanie, keď rozhodujúcim faktorom je zvyčajne cena? Aj to budú témy konferencie.

Otvorene sa bude hovoriť aj o tom, že pravidlá ekodizajnu zásadne ovplyvňujú nielen spotrebu energie pri používaní výrobkov, ale aj samotnú konštrukciu, použité materiály, a teda aj náklady na ich výrobu. Prezentované budú aj zistenia, do akej miery štítky ovplyvňujú nákupné správanie a kedy sa stávajú účinným marketingovým nástrojom. Zverejneniu definitívnych požiadaviek na ekodizajn predchádzajú rozsiahle rokovania v členských krajinách i na spoločných medzinárodných fórach. Na konferencii vystúpia aj špecialisti, ktorí boli pri tom, a porozprávajú, aké sú postupy a možnosti Slovenska zasiahnuť do výsledného verdiktu. Predmetom panelovej diskusie bude téma, či je legislatívou prikázaný ekodizajn a štítkovanie najlepším riešením.

Podujatie organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra v spolupráci so združením európskych výrobcov domácich spotrebičov CECED Slovakia. Konferencia je súčasťou projektu bezplatného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU, ktoré poskytuje SIEA. Prednášky sú určené pre výrobcov a predajcov zariadení, ale aj pre ďalších záujemcov o problematiku, vrátane zástupcov verejnej správy.

Účasť na podujatí je bezplatná. Podmienkou je včasná registrácia prostredníctvom elektronického formulára. Zaregistrovaní účastníci majú zabezpečené bezplatné ubytovanie, parkovanie a občerstvenie počas trvania konferencie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.