Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
atomka a domy - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
jadrová elektráreň v blízkosti mesta vo Švajčiarsku Foto: SITA/AP Photo/Keystone/Martin Ruetschi
25. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

EK záťažové testy jadrových elektrární chváli, ekológovia ich kritizujú

EÚ sa po jadrovej havárii vo Fukušime rozhodla vykonať dobrovoľné testy vo všetkých svojich 143 jadrových elektrárňach na základe súboru spoločných kritérií. Komisia vo svojom oznámení z 24.11. 2011 uvádza prvé zistenia týchto záťažových testov a poukazuje na niektoré oblasti politiky, v ktorých možno rámec EÚ pre jadrovú bezpečnosť posilniť pomocou spoločných noriem. Výsledky však budú známe až v júni budúceho roku.

Normy bezpečnosti by nemali byť iba na papieri

„Záťažové testy predstavujú kľúčové opatrenie v našom úsilí o posilnenie bezpečnosti a ochrany jadrových elektrární v Európe. Najvyššie možné technické štandardy sú pre nás jedinou prijateľnou možnosťou. Zatiaľ čo právo rozhodnúť sa, či produkovať jadrovú energiu alebo nie, je na každom jednotlivom členskom štáte. Musíme zabrániť tomu, aby boli občania vystavení riziku a zaistiť, aby najvyššie normy bezpečnosti boli stanovené nielen na papieri, ale aby sa v prvom rade dodržiavali ako v celej EU tak aj mimo nej,“ uviedol dnes európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Záťažových testov sa zúčastňuje všetkých 14 členských štátov, ktoré v EÚ prevádzkujú jadrové elektrárne (Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Nemecko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko s Švédsko), ako aj Litva, hoci v súčasnosti vyraďuje z prevádzky svoju poslednú jednotku na produkciu jadrovej energie. Aktívne sa však zapájajú aj susedné krajiny EÚ, ako Švajčiarsko a Ukrajina, zatiaľ čo ostatné štáty potvrdili svoj záväzok, pripojiť sa k projektu záťažových testov.

Greenpeace testy kritizuje

Hnutie Greenpeace kritizuje, že testy neberú dostatočne do úvahy evakuačné plány miest a obcí v blízkosti elektrární. Podľa hnutia je v EÚ 19 elektrární, ktoré sú v tesnej blízkosti miest s 100.000 alebo viac obyvateľmi.

Niektoré testy sa vraj tiež nezameriavali na opakované zlyhanie reaktorov, k akému došlo vo Fukušime. „Japonské jadrové nešťastie vydesilo Európu, takže tá pátra vo vlastných elektrárňach po slabých miestach. Teraz sa ale ukazuje, že samotné testy obsahujú veľké nedostatky,“ uviedol jeden z lídrov úniovej pobočky Greenpeace Jan Haverkamp.

Testy kritizovali tiež zelení europoslanci. Upozorňujú na to, že scenáre nie sú úplné a dostatočne nezohľadňujú situácie, kedy by došlo ku kombinácii viacerých problémov.

Výsledky budú známe v júni

Komisia zatiaľ nezverejnila kompletné výsledky. Tie by mali byť k dispozícii až v júni budúceho roka. Do konca tohto roku jednotlivé krajiny odovzdajú správy o testoch. Nasledovať budú analýzy a tiež diskusie o jednotlivých národných správach. Až potom prídu celkové výsledky.

Cieľom záťažových testov je znovu posúdiť, či jadrové elektrárne dokážu zvládnuť následky prírodných katastrof, ľudského zlyhania alebo konania so zlým úmyslom.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka:SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.