Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. novembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

EK splní podľa M. Šefčoviča 90 % záväzkov Energetickej únie do konca roka 2016

„Začali sme len pred deviatimi mesiacmi vo februári a dá sa povedať, že zatiaľ postupujeme presne podľa časového harmonogramu, ktorý nám má zabezpečiť, že do konca budúceho roka splníme 90 % záväzkov, ktoré sme si predsavzali vo všetkých oblastiach,“ priblížil Šefčovič na brífingu. Ide o energetickú bezpečnosť, vnútorný trh s energiou, energetickú efektívnosť, dekarbonizáciu a výskum a inovácie.

Na budúci rok plánuje komisia podľa Šefčoviča predložiť tri významné balíčky. Prvý sa zameria na bezpečnosť energetických dodávok. Druhý sa bude týkať rozpracovania záverov klimatického samitu v Paríži. Pôjde najmä o redukovanie emisií z oblastí, ktoré nie sú pokryté obchodovaním s emisiami, ako sú doprava, poľnohospodárstvo či energetická efektívnosť budov. Komisia mieni prezentovať návrh na dekarbonizáciu dopravy.

„Chceme to celé zakončiť jesenným balíčkom, kde hlavným návrhom bude nový dizajn pre trh s elektrinou a posilnenie právomocí pre Agentúru pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER),“ informoval eurokomisár.

Všetky kľúčové návrhy by mali byť prednesené do konca budúceho roka. „Aby sme mali dostatok času na negociácie s členskými krajinami, s Európskym parlamentom a aby sme mali silný motivačný faktor pre členské krajiny, aby vypracovali svoje národné energetické a klimatické plány s víziou do roku 2030. Lebo je potrebné, aby sme túto víziu mali nielen na európskej, ale aj na národných úrovniach,“ dodal Šefčovič.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.