Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

EK spätne schválila český režim podpory pre OZE

Komisia uviedla, že opatrenie podporuje ciele EÚ v oblasti energetiky a klímy bez toho, aby došlo neprimeranému narušeniu hospodárskej súťaže.

V decembri 2014 oznámila Česká republika Komisii režim podpory v prospech všetkých typů elektrární vyrábajúcich energiu z OZE, ktoré sa spustili od 1.1.2006 do 31.12.2012. Finančný dopad režimu na rozpočet bol vo výške 836,5 miliardy korún (asi 30,95 miliardy eur).

V Čechách sa podpora vypláca kombináciou doplatku vyberaného od spotrebiteľov elektriny (rovnako ako na Slovensku) a navyše aj z príspevkov zo štátneho rozpočtu. Za účelom nápravy potenciálnej niekdajšej diskriminácie zahraničnej zelenej energie v dôsledku financovania režimu podpory sa Praha zaviazala k tomu, že investuje približne 20 miliónov eur do projektov prepojenia sústav. Čiastka odráža celkový príplatok vybraný z odhadovaných dovozov zelenej energie v ČR v období 2006 – 2015. Tieto obavy boli odstránené v roku 2016, kedy Česká republika zmenila systém financovania, aby zaistila, že v budúcnosti nebude dochádzať k diskriminácii dovážanej zelenej elektriny.

Komisia dospela k záveru, že opatrenie pomáha ČR k dosiahnutiu cieľa zvýšiť podiel OZE do roku 2020. Mechanizmus prieskumu a investícií do prepojenia zaistí, že bude obmedzené potenciálne narušenie hospodárskej súťaže vyplývajúce z verejného financovania.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.