Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gunther Oettinger
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Európska komisia
17. septembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

EK: Rusko musí dodržiavať pravidlá vnútorného trhu EÚ

Oettingerove slová sú zatiaľ posledným ťahom v spore o ceny plynu medzi Ruskom a EÚ, ktorý sa stále viac politizuje. Kremeľ v utorok (11. 9.) odpovedal na vyšetrovanie Gazpromu Európskou komisiou (EK) tým, že zakázal domácim strategickým podnikom, ako je napríklad plynárenský koncern Gazprom, poskytovať informácie zahraničným regulačným úradom bez súhlasu vlády. A vláda nesmie podľa dekrétu prezidenta Vladimira Putina „povoliť takéto aktivity, ak môžu poškodiť hospodárske záujmy Ruskej federácie“.

„Ruskí partneri musia akceptovať pravidlá Európskej únie,“ odpovedal Oettinger na konferencii venovanej energetike v litovskom hlavnom meste Vilnius na to, čo si myslí o Putinovom dekréte. „Všetci vývozcovia plynu, či sú z Ruska, Nórska, Alžírska alebo Kataru, ich musia dodržiavať.“

„Rusko pozná naše pravidlá, ale ich neakceptuje. Požadujeme rovnaké a férové konkurenčné podmienky pre všetkých.“ Zdôraznil, že nie je možné, aby niektoré členské krajiny platili za plyn až o 30 % menej než iné. Oettinger zároveň uviedol, že únia musí posilniť spoločnú zahraničnú energetickú politiku.

Putin podľa Oettingera veľmi dobre vie, že Rusko musí dodržiavať pravidlá EÚ, keďže jej vnútorný trh s 500 miliónmi spotrebiteľov je najväčším odbytišťom Gazpromu. Únia pokrýva vyše štvrtinu spotreby plynom z Ruska. Gazprom je však ešte viac závislý od Európy, keďže tu sa predáva až 80 % jeho plynu.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.