Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

EK predĺžila Gazpromu termín na reakciu na obvinenia pre plyn do septembra

Podľa hovorcu Európskej komisie Ricarda Cardosa Gazprom uviedol, že potrebuje viac času na preskúmanie celej záležitosti a preloženie dokumentov od EK.

Komisia mu predĺžila pôvodný termín z polovice júna do septembra, aby mal dosť času pripraviť sa na obranu.

„Starostlivo uvážime reakciu Gazpromu, kým prijmeme rozhodnutie,“ dodal hovorca.

EK môže udeliť Gazpromu pokutu alebo uvážiť urovnanie sporu, ak ruský koncern ponúkne ústupky.

Ruský štátny energetický gigant je monopolným dodávateľom zemného plynu do strednej a východnej Európy, v niektorých krajinách má vyše 50-% a v iných dokonca až 100-% podiel na trhu s plynom.

Podľa komisie Gazprom neprimeraným spôsobom bránil cezhraničnému transportu plynu v Bulharsku, Českej republike, Estónsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku a na Slovensku v rámci svojej „nezákonnej stratégie“.

Tieto teritoriálne obmedzenia umožnili Gazpromu praktikovať „neférovú“ cenovú politiku v Bulharsku, Estónsku, Lotyšsku, Litve a Poľsku. Gazprom tiež čelí obvineniam z nevhodných požiadaviek v oblasti infraštruktúry v Bulharsku a Poľsku.

Gazprom všetky obvinenia odmieta. Jeho informačné oddelenie dnes vo vyhlásení uviedlo, že momentálne skúma rozsiahlu dokumentáciu, dôkladne ju analyzuje a pripravuje primeranú odpoveď.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.