Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V1 Jaslovske Bohunice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / tukanuk (licencia Creative Commons)
25. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

EK posilní fond na vyradenie jadrových elektrární

„Je v záujme našich občanov, aby reaktory boli bezpečne vyradené z prevádzky a aby sa do nej už nikdy neuviedli. Dodatočná finančná podpora pomôže trom členským štátom pokračovať vo vyvážaní paliva z jadrových reaktorov a v ich vyraďovaní z prevádzky. Je to jasný prejav solidarity EÚ, ktorá považuje jadrovú bezpečnosť za svoju prioritu,“ uviedol európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger.

Hovorkyňa EK Pia Ahrenkilde Hanssenová už v stredu (23.11.) na tlačovom brífingu upozornila, že ide o poslednú finančnú pomoc v rámci prejavu solidarity pre spomínané členské štáty. Tie sa už počas prístupového procesu zaviazali, že „vyradia z prevádzky niektoré jadrové elektrárne“. V prípade Bulharska ide o jadrové reaktory 1 až 4 v Kozloduji, v prípade Litvy sú to reaktory 1 a 2 v Ignaline a pre Slovensko to platí pre reaktory 1 a 2 v Jaslovských Bohuniciach.

Podľa komisára Oettingera pomocou chcú vylúčiť potenciálny zdroj rádiologického nebezpečenstva. Podľa návrhu EK sa poskytne 185 mil. EUR v roku 2020 Bulharsku, 210 mil. EUR do roku 2017 Litve a 105 mil. EUR do roku 2017 Slovensku. Navrhovaných 500 miliónov eur predstavuje navýšenie prostriedkov, ktoré už doteraz vyčlenili ako výraz európskej solidarity, pričom EÚ sa nezaviazala pokryť celkové náklady na odstavenie jadrových elektrární.

Slovensko iniciatívu víta

Slovenská republika podľa rezortu hospodárstva víta iniciatívu Európskej komisie, ktorou pomáha splniť záväzok vyplývajúci z prístupovej zmluvy EÚ vo veci podpory fondu na vyraďovanie jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice (BIDSF).

„Slovensko už čerpalo pomoc prostredníctvom programu PHARE vo výške 90 mil. EUR, následne v rokoch 2004 až 2006 sme čerpali finančné prostriedky vo výške 100 mil. EUR a od roku 2007 až 2013 nasledovala suma 423 mil. EUR,“ uviedlo v reakcii na vyjadrenia Oettingera komunikačné oddelenie Ministerstva hospodárstva SR.

Nová finančná perspektíva na obdobie 2014 až 2020 podľa rezortu hospodárstva SR počíta s podporou pre Slovensko v sume 105 miliónov eur. „Je potrebné spomenúť, že do fondu BIDSF prispievajú dobrovoľne aj iné krajiny a SR touto formou podporili ostatní prispievatelia približne sumou 11 mil. EUR,“ dodalo ministerstvo.

Zdroj: TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.