Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

EK je na rokovaniach v Berlíne pripravená riešiť aj plynovod Južný prúd

Hovorkyňa uviedla, že aj keď prioritou počas rokovaní medzi zástupcami Európskej únie, Ruska a Ukrajiny bude tranzit ruského plynu do Európy cez ukrajinské územie, európska delegácia je ochotná rokovať aj o otázke plynovodu Južný prúd, ak ruská strana túto otázku predloží. V tomto smere sa už minulý týždeň vyjadril ruský minister energetiky Alexander Novak, ktorý povedal, že Moskva očakáva rozhovory o tejto téme s komisárom EÚ pre energetiku Güntherom Oettingerom.

S cieľom diverzifikovať svoje exportné cesty, no najmä preto, aby sa vyhla pri tranzite plynu územiu Ukrajiny, začala Moskva v roku 2012 výstavbu plynovodu Južný prúd. Ten bude prepravovať ruský plyn do južnej a strednej Európy popod Čierne more. Plynovod by mal byť v plnej prevádzke v roku 2018, ale prvé dodávky suroviny sa očakávajú už koncom roka 2015.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.