Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EK: Jadrová dohoda by mohla otvoriť dvere iránskemu plynu

„Ak v júni dosiahneme konečnej dohody s Iránom, otvára to nové možnosti pre budúcnosť,“ povedal komisár pre ochranu klímy a energetiku Caňete. „Južný koridor“, ktorým sa mal do Európy dostávať plyn z Azerbajdžanu, by sa podľa neho prípadne mohol predĺžiť až do Turkmenistanu a Iránu.

O úspechu rokovania s Iránom je podľa včerajších vyjadrení presvedčená šéfka únijnej diplomacie Federica Mogherinová. Rámcová dohoda vyrokovaná s Teheránom a zástupcami piatich veľmocí s právom veta v Rade bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Británia a Francúzsko) a Nemeckom na začiatku apríla vo švajčiarskom Lausanne, povedie podľa nej určite k vypracovaniu konečnej dohody. Tá by mala byť uzavretá najneskôr do konca júna.

Na úrovni vyjednávačov budú jadrové dohody podľa včerajšieho vyjadrenia EÚ pokračovať 22. a 23. apríla vo Viedni. Na rokovaní sa stretnú najprv zástupcovia EÚ a Iránu Helga Schmidová a Abbás Araghčí, neskôr sa k nim pridajú aj zástupcovia šiestich veľmocí.

Cieľom dohody je rozptýliť obavy Západu, že iránsky jadrový program by mohol byť zneužitý k výrobe jadrovej bomby. Výmenou za ústupky budú zrušené hospodárske sankcie, ktorým teraz Teherán čelí. Proti dohode sa stavia predovšetkým Izrael, ale napríklad aj republikáni v americkom Kongrese.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.